Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
17. března 2011 20:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Některé jaderné reaktory v Evropě prý neprojdou bezpečnostním testem

Německá jaderná elektrárna Isar1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá jaderná elektrárna Isar1. | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Některé jaderné reaktory v Evropě možná nesplní nejpřísnější část zátěžových zkoušek, které mají prověřit jejich bezpečnost. Řekl to komisař EU pro energetiku Günther Oettinger.

Ministři, diplomaté a experti na jadernou energetiku se v úterý shodli na tom, že s ohledem na jadernou krizi v Japonsku je třeba přísněji prověřit všech 143 reaktorů, které nyní Evropa využívá.

Tajemník francouzského ministra pro energetiku Eric Besson ale novinářům řekl, že je slovy komisaře šokován. Francie patří k jaderným mocnostem, zhruba 80 procent elektřiny, která se ve Francii vyrobí, připadá právě na jaderné elektrárny.

K TÉMATU

"Zátěžové zkoušky, které Evropská unie provede na jaderných reaktorech v Evropě, ukážou, že ne všechny splní ty nejpřísnější normy," řekl komisař ve vysílání francouzsko-německé televize Arte. Ministři energetiky EU se k otázce zátěžových zkoušek mají sejít v pondělí.

"Pokud má komisař tak závažné informace, jak naznačuje, pak nechápu, že to neřekl dřív," uvedl Besson, jehož citovala agentura Reuters. Francie má 58 jaderných reaktorů, které provozuje státní energetická společnost Electricité de France (EDF). Francouzské reaktory tvoří asi třetinu evropských kapacit pro výrobu elektřiny z jádra a sama Francie je ze všech zemí světa na jádru nejvíce závislá.

Francie ve středu sice připustila, že z jaderné katastrofy v Japonsku je třeba si vzít ponaučení, svou jadernou energetiku ale obhajuje. Postoj Paříže tak ostře kontrastuje s postojem některých jiných vlád v Evropě.

Například Německo nařídilo dočasně odstavit své nejstarší reaktory, Itálie zase uvedla, že nad plánovanou výstavbou jaderných zdrojů se pravděpodobně ještě bude muset znovu zamyslet.

Francie tvrdí, že její jaderné elektrárny patří k nejbezpečnějším na světě.

Kritici ale upozorňují, že i francouzské reaktory mají své problémy a jako příklad uvádějí zatopení části elektrárny Blayais u Bordeaux. EDF v únoru dvakrát během jediného týdne zjistila, že některé nejstarší jaderné elektrárny mají praskliny. Na provoz ani na bezpečnost elektráren ale prý nemají vliv.

Mezinárodními prověrkami bezpečnosti v minulosti prošly také české jaderné elektrárny. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek dnes prohlásil, že Česko je připraveno vystavit elektrárny novým zátěžovým testům. "Bezpečnost našich jaderných zařízení byla pro nás vždy prioritou číslo jedna," uvedl Kocourek. K provedení zátěžových testů, jak je navrhli zástupci EU, dnes českou vládu vyzvaly také některé ekologické organizace.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...