14. ledna 2015 10:39, aktualizováno  14:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Válečný čin, který podporuje nenávist.‘ Islamisté kritizují nový Charlie Hebdo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 167Diskuse
Zájem o nové číslo byl po celé Francii. V Nice byl týdeník během chvíle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zájem o nové číslo byl po celé Francii. V Nice byl týdeník během chvíle... | foto: ČTK

LONDÝN Radikální londýnský islámský duchovní Anjem Choudary označil titulní kresbu středečního čísla francouzského týdeníku Charlie Hebdo za válečný čin, který prý islámské právo trestá smrtí. Kritikou nešetří ani katarští znalci islámu, kteří nové číslo odsoudili jako nelogické a nemoudré. Dotčený je také Írán a rovněž radikálové z Islámského státu.

První várka týdeníku, který vyšel ve středu v mimořádném třímilionovém vydání, je už ve Francii rozebraná. Nakonec má vyjít až pět milionů výtisků, do 20 zemí světa bylo odesláno na 300 000 kusů. List vyšel i v překladech do šesti jazyků, mezi nimiž byla angličtina, arabština i turečtina.

Na titulní stránce středečního vydání se objevil plačící islámský Prorok s heslem Je Suis Charlie (Jsem Charlie), jež se stalo po atentátu symbolem solidarity s redakcí. Zatímco na Blízkém východě a v Africe se většina listů bez zveřejnění titulní stránky Charlie Hebdo obešla, otiskly ji listy jako americký Washington Post, německý Frankfurter Allgemeine, italský Corriere della Sera nebo britský Guardian.

Útok na čest Proroka

Choudary však prohlásil, že zesměšňování Proroka je útokem na jeho čest. Titulní kresbu označil za „mimořádně závažnou a za válečný čin“. Jeho vyjádření získal britský list The Independent. Choudary kromě jiného prohlásil, že islámské právo šaría trestá válečný čin smrtí. „Lidé by měli být citliví vůči pocitům muslimů,“ řekl a kritizoval úřady za to, že se nesnaží fenomén „utnout v zárodku“.

Charlie v Česku

Do ČR přijde nové číslo Charlie Hebdo až příští týden a objednáno je 300 výtisků francouzské mutace. Distributor zahraničního tisku v ČR CZ Press má 30 objednávek od konkrétních zákazníků. Počítá se s tím, že by číslo mohlo stát kolem sto korun.

Choudary hned po atentátu napsal, že muslimové nevyznávají koncept svobody vyjadřování a že se podřizují jedině bohu.

Duchovní založil zakázanou síť Muhajiroun, kterou britská vláda označila za teroristickou. Jsou známy jeho kontakty s extremisty, premiér David Cameron před čtyřmi lety řekl, že má klerik velmi blízko k „podněcování nenávisti, extremismu a násilí“. Loni Choudary řekl, že se vzdá britského občanství a odejde na území ovládané Islámským státem, avšak protiteroristická policie mu zabavila pas.

Mimořádně hloupé

Obálka Charlie Hebdo se nezamlouvá ani Svazu muslimských učenců. Mezinárodní muslimská instituce, jež sídlí v Kataru, vydala k novému číslu obsáhlou písemnou reakci. „Zveřejňovat kresby nebo filmy Proroka nebo útočit na islám není moudré ani logické. Jestliže souhlasíme s tím, že atentátníci patří k menšině, která nezastupuje islám ani muslimy, jak můžeme tedy reagovat na jejich čin něčím, co není zaměřeno na ně (na útočníky), ale na Proroka uctívaného miliardou a půl muslimů?“ táží se učenci, v jejichž čele stojí duchovní egyptského původu Júsuf Karadáví.

Trafikant prodává číslo Charlie Hebdo. A určitě ne poslední.
Cedulka s výstižným textem „Náklad vyprodán“
Nejžádanějším médiem ve Francii se dnes stal týdeník Charlie Hebdo
Dlouhé fronty nedočkavců byly dnes ve Francii k vidění téměř všude.

Svaz muslimských učenců vydal Publikování podobných kreseb dle svazu dává za pravdu přesvědčení atentátníků o antagonismu islámu a Západu. „Takové věci pouze povzbuzují nenávist, extremismus a napětí,“ uvádějí učenci.

Nové číslo kritizoval také Írán, který považuje vydání za další urážku. Radikálové z Islámského státu (IS) označili podle agentury AFP další zveřejňování kreseb Mohameda „za mimořádně hloupé“. Mluvčí íránské diplomacie Marzía Afchamová prohásila, že Írán „odsuzuje terorismus páchaný všude na světě, ale zároveň také urážlivé gesto týdeníku“. „Kresba uráží cítění muslimů a může roztočit kolo násilí,“ dodala.

Erdogan: Je to slátanina

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Středeční číslo Charlie Hebdo vyšlo v překladu do několika jazyků, mezi nimiž je i turečtina. Jako vnitřní přílohu přinesl zhuštěné vydání opoziční turecký deník Cumhuriyet. List na svém webu oznámil, že policie udělala v noci razii v jeho redakci. Policisté zkoumali obsah čísla a volali prokurátorovi, ale nakonec distribuci povolili. Cumhuriyet chtěl původně vydat celé číslo Charlie Hebdo, ale nakonec se rozhodl jenom pro čtyři stránky. Opoziční list není v oblibě prezidenta a konzervativního muslima Recepa Tayyipa Erdogana, který v roce 2013 označil Charlie Hebdo za „slátaninu“.

IS ve své rozhlasové stanici Baján označil zveřejnění nových karikatur Mohameda za „mimořádně hloupý“ čin. „Charlie Hebdo znovu otiskl karikatury urážející Proroka a to je velmi hloupé,“ zaznělo ze stanice.

V Rusku zasáhla cenzura

V jihofilipínském městě Marawi se sešlo na demonstraci proti karikatuře Mohameda asi 1500 lidí. Ve městě, které leží na jihu země, žijí hlavně muslimové. Na shromáždění přišli studenti, místní politici i zahalené ženy, mnozí zvedali pěsti, další zapálili maketu časopisu. „To, co se stalo ve Francii, vraždění v redakci Charlie Hebdo, je morální lekce světu. Musí respektovat všechna náboženství, zejména islám,“ řekl jeden z organizátorů akce.

V Rusku cenzura předem varovala sdělovací prostředky před publikováním karikatur na náboženská témata, takže středeční vydání Charlie Hebdo tam nevyšlo. Čečenské úřady hodlají na protest proti novému číslu uspořádat masovou demonstraci.

Lidovky.cz, ČTK
  • 167Diskuse