Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němce zděsil český 'jezdící šrot'

Svět

  11:36
BERLÍN - Dva české autobusy nenechala v minulých dnech pokračovat v cestě německá policie. Na úvod prázdnin je zastavila na různých místech země a údajně byla zděšena jejich technickým stavem. Regionální tisk v Kolíně nad Rýnem dnes píše o "jezdícím šrotu".
Autobus - ilustrační foto.

Autobus - ilustrační foto. foto: Juliana KřížováLidové noviny

Na dálnici A3 v severním Porýní policisté ve středu zastavili autobus, ve kterém jelo 29 dívek většinou ve věku do patnácti let s téměř stejným počtem psů na výstavu do belgického Ostende. Bez bližšího určení deníky píší, že výprava pocházela z obce Lukavice, měla za sebou asi 900 kilometrů a na cestě byla asi 14 hodin.

"Jsem 28 roků u technické kontroly, ale něco takového jsem ještě neviděl," prohlásil úřední kontrolor Hans-Ulrich Sander o stavu vozidla, u něhož zjistil 25 vážných závad a kterému už nedovolil ani metr jízdy. Autobus byl mimo jiné na řadě míst zrezivělý, tekl z něj olej, řízení, brzdy a tlumiče jsou vytlučené a pneumatiky ojeté.

Majitel autobusu se údajně německé technické kontroly už ptal, kolik by stálo sešrotování. "Tito lidé tedy vědomě nechali nastoupit cestující do časované bomby. Věřit se nechce," dodává Sander. Řidič musel uhradit záruku 1400 eur (40.000 korun) za technické úkony a další řízení s autobusem.

Osazenstvo ženského pohlaví prý technické nedostatky nevnímalo. Výprava samotná ze středy na dnešek přenocovala v nedalekém Bonnu v jednom církevním zařízení, kde čeká na náhradní vozidlo.

Podobná situace nastala minulý týden na jihozápadě Německa, kde dálniční policie u Karlsruhe nepustila dál autobus s 39 mladými sportovci a jejich průvodci, kteří se vraceli do Prahy z házenkářského turnaje ve Španělsku. Podle médií zjistili "děsivé nedostatky na vozidle a brzdách". Na jednom dálničním odpočívadle museli několik hodin čekat na nový autobus.

Majitele vadného autobusu přijdou opravy na několik tisíc eur. Řidič také na místě musel zaplatit záruku 720 eur na pokrytí expertního a správního řízení.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat