4. srpna 2011 15:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němci mají nejméně dětí v celé Evropě

Matka s dítětem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matka s dítětem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN V Německu se rodí nejméně dětí z celé Evropy. A populace stárne. Ze zhruba 82 milionů obyvatel Spolkové republiky jich loni bylo jen 13,1 milionu mladších 18 let.

Za poslední deset let v Německu ubyly podle statistiků více než dva miliony dětí, a to hlavně na bývalém komunistickém východě země.

Podíl dětí a mladistvých v německé společnosti dosahuje 16,5 procenta. V sousední Francii je to přes 22 procent. Více než dvacetiprocentní zastoupení v obyvatelstvu má dorost také v Irsku, Británii, Nizozemsku a skandinávských státech. Vůbec nejvíce jich pak podle německých statistiků je v Turecku, kde téměř každý třetí obyvatel ještě neoslavil 18. narozeniny. V Česku se tento údaj pohybuje kolem 19 procent, což zároveň představuje průměr Evropské unie.

"Německo je nejchudší zemí na děti v Evropě," prohlásil prezident Spolkového statistického úřadu ve Wiesbadenu Roderich Egeler. Ještě před deseti lety byl podle něj jejich podíl v populaci 18,8 procenta; nastal tedy úbytek 2,1 milionu.

ČTĚTE TAKÉ:

Tímto negativním trendem je obzvlášť postiženo ekonomicky slabší východní Německo, kde od roku 2000 klesl počet lidí mladší 18 let o zhruba 29 procent. Na západě země je situace podle statistiků o něco příznivější. Tam za stejnou dobu ubylo deset procent mladých. Ani do budoucna přitom odborníci nepočítají s obratem k lepšímu: v roce 2060 bude podle prognóz statistického úřadu v německé společnosti jen 14 procent nedospělých.

Důvodem je přetrvávající nízká porodnost v Německu. Jen loni připadlo na 1000 obyvatel 8,3 narozeného dítěte, zatímco 10,5 člověka zemřelo. Například v Irsku byla porodnost v roce 2010 v tomto porovnání dvojnásobná.

Podle mluvčí německého ministerstva pro rodinu nejsou tato čísla překvapivá, neboť na ně ukazovalo vícero dřívějších demografických studií. "Rozhodnutí mít dítě závisí na mnoha faktorech, nikoli pouze na rámcových podmínkách, které stanoví politici," uvedla mluvčí. Současně přitom vyzdvihla skutečnost, že i přes klesající počet žen v plodném věku zůstává průměrné množství dětí připadajících na jednu Němku stabilní. V současnosti dosahuje 1,36 dítěte na ženu.

Ještě na jeden alarmující jev narazili němečtí statistici při zkoumání současné situace mladých lidí v Německu. Patnáct procent je podle nich ohroženo chudobou, neboť příjmy jejich rodičů včetně státní pomoci nepřekračují hranici 11.151 eur (270.000 Kč) čistého za rok. Do této kategorie spadají hlavně děti z neúplných rodin, kde se s finančními obtížemi potýká každé třetí dítě vychovávané jen otcem nebo matkou.

ČTK