Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Made in Germany. Německou firmu šokovalo, že našli její součástky v raketách po chemickém útoku v Sýrii

Svět

  5:00
BERLÍN/PRAHA - Technologie od německé společnosti Krempel pomohly při vývoji chemických a biologických zbraní v Íránu. Následně se však objevily v raketách, které před několika dny použila syrská armáda při chemických útocích proti civilnímu obyvatelstvu.

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Německá společnost Krempel sídlící nedaleko Stuttgartu prodávala elektronické součástky íránským firmám po několik let díky licenci od německého Spolkového úřadu pro ekonomické záležitosti a kontrolu exportu.

Technologie, které Krempel poskytoval, mohly být aplikovatelné nejen v civilních, ale i ve vojenských zařízeních. Vedení společnosti prý však bylo šokované, když zjistilo, že jejich elektroniku Iránci použili k vývoji raket použitých při nedávných chemických útocích v Sýrii.

Na severozápadu Sýrie zřejmě opět došlo k chemickému útoku

Vyšetřování několika subjektů: lidskoprávní organizace Syřané za pravdu a spravedlnost, německého deníku Bild a investigativního serveru Bellingcat, totiž přineslo několik fotografií zbytků raket s logem společnosti Krempel a nápisem: „Vyrobeno v Německu“.

Trosky raket byly nalezeny po dvou útocích za použití raket s jedovatým plynem, který proti civilistům podle všech informací vypálila armáda syrského diktátora Bašára Asada. Společnost Krempel potvrdila pro deník Bild, že vyvezla elektronické součástky a izolační materiály.

Předměstí Damašku: děti zasažené chemickým útokem
Syrská opozice počítá mrtvé po chemickém útoku.

Útoky proběhly v na konci ledna a začátku únoru letošního roku a již je vyšetřuje OSN. Jedovaté látky zasáhly 21 lidí včetně několika dětí. Podle serveru Bellingcat byly rakety použité při útoku „byly vyrobeny v roce 2016 a dovezeny z Íránu.“

Mluvčí společnosti Krempel uvedl, že byl překvapen tím, že součástka Pressspan PSP-3040 byl použita v pohonech raket. Podle médií zatím není jasné, jestli vývoz technologie do Íránu neporušil sankce, či regulace obchodu mezi státy EU a Íránem.

01.února 2018 v 08:56, příspěvek archivován: 06.února 2018 v 15:01

One of the rockets used in today's chlorine attack in Douma has the same lot number as a rocket used in the Jan 22nd chlorine attack on Douma, strongly suggesting they came from the same source. (Left Feb 1st, right Jan 22nd) https://t.co/d56G5HyqaT

Podle serveru Jerusalem Post však Krempel není jedinou německou firmou, která prodávala technologické prvky Íránu. Několik německých bezpečnostních agentur navíc poukazovalo na to, že Írán se snaží vytvořit chemické a biologické zbraně.

Syrská armáda i vláda ale dlouhodobě odmítají, že by v konfliktu kdy nasadily chlor nebo jiné chemické látky. Podle společné vyšetřovací komise OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ale syrská vláda v posledních dvou letech použila při útocích sarin a několikrát chlor.

Zbraňový export

Vývoz zbraní do politicky neklidných oblastí budí v Německu dlouhodobě emoce. Záměr omezit export zbraní se v minulosti pravidelně objevoval ve všech programových prohlášeních německých vlád.

Zejména sociální demokraté (SPD) se snažili něco takového prosadit v praxi. Ve statistikách zachycujících objem zbrojních obchodů se to ovšem neodrazilo.

Týdeník Der Spiegel například uveřejnil, že v letech 2015 až 2017, čili v době účasti SPD, odsouhlasila vláda rekordní počet zbrojních zakázek. Například v období 2014 až 2017 přesáhl celkový objem vyvezených zbraní přes 25 miliard eur, což je o pětinu víc, než za předchozí vlády.

Největší nárůst přitom zaznamenal export do tak zvaných „třetích zemí“, mezi něž patří země mimo Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. Těch přibylo dokonce až o 47 procent.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...