19. července 2019 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá kapitánka opustila Itálii. Salvini se nemohl dočkat, až ‚tuhle rozmazlenou komunistku pošlou domů‘

Ve čtvrtek Racketeová o záchranné operaci u libyjských břehů vypovídala před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve čtvrtek Racketeová o záchranné operaci u libyjských břehů vypovídala před... | foto: Reuters

Řím Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 opustila Itálii. V pátek o tom informovala agentura DPA s odvoláním na mluvčí německé neziskové organizace Sea-Watch. Carola Racketeová se podle mluvčí vydala do Německa a pak bude pokračovat dál.

Bližší informace nejsou k dispozici. Jedenatřicetiletá kapitánka navzdory italské blokádě přistála u italského ostrově Lampedusa s lodí Sea-Watch 3 s africkými migranty. Je podezřelá z napomáhání nelegální migraci a z toho, že se nepodvolila pokynu vojenského plavidla.

Ve čtvrtek Racketeová o záchranné operaci u libyjských břehů vypovídala před soudem v sicilském městě Agrigento. O tom, zda bude obviněna, rozhodne italské státní zastupitelství nejdříve v září, informovala německá média.

Uprchlíci opouštějí loď v přístavu Lampedusa.
Příznivce italského ministra vnitra Mattea Salviniho drží ceduli s nápisem...

Po čtyřhodinové výpovědi Racketeová na tiskové konferenci vyzvala Evropskou unii, aby předešla podobným blokádám jako je ta italská. Řím odmítá přijímat plavidla s novými uprchlíky. O společném evropském mechanismu řešení migrace jednali ve čtvrtek na neformální schůzce v Helsinkách ministři vnitra zemí EU, aniž by dosáhli dohody. Znovu by se měli sejít počátkem září na Maltě.

Před začátkem setkání v Helsinkách se podle agentury APA zástupci řady unijních zemí vyslovili pro vytvoření nouzového mechanismu, který by měl pomoci především Maltě a Itálii, kam připlouvá ze severní Afriky nejvíce migrantů.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který vede krajně pravicovou Ligu a prosadil ve vládě ráznou protiimigrační politiku, se v pátek ohledně Racketeové nechal slyšet, že se nemůže dočkat, „až tuhle rozmazlenou komunistku vykážou a pošlou domů“. 

Racketeová minulý týden podala na Salviniho žalobu - tvrdí, že proti ní na sociálních sítích rozdmýchával nenávist, a chce dosáhnout toho, aby mu byly zablokovány účty na facebooku a twitteru.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!