9. září 2013 10:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá studie zpochybnila bezpečnost Temelína, ministr Česko hájí

Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín. | foto: Lidové noviny

BERLÍN Nový odborný posudek vypracovaný na podnět německých opozičních Zelených tvrdí, že česká jaderná elektrárna Temelín má konstrukční nedostatky, které zpochybňují její bezpečnost. Napsal to ve svém aktuálním vydání magazín Der Spiegel, podle něhož však německý ministr životní prostředí Peter Altmaier nevidí důvod k tlaku na Česko kvůli dalším testům. Za to si vysloužil kritiku německých odpůrců atomové energie.

Posudek vypracoval bývalý vysoký úředník německého ministerstva životního prostředí Dieter Majer. Potenciální bezpečnostní riziko podle něj představují svary mezi tlakovou nádrží a primárním chladícím okruhem elektrárny. "Pro všechny svary v koncové části tlakové nádrže reaktoru není doložena dostatečná kvalita," tvrdí autor studie. Dokumentace ke svařovacím pracím je podle něj "neúplná, obsahuje chyby a částečně si odporuje".

Čeští odborníci nedostatky nevidí

Pochybnosti o kvalitě svarových spojů mezi reaktorovou nádobou a primárním potrubím Temelína se objevily už v minulosti, jejich zkoumání českými odborníky ale žádné nedostatky neodhalilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli novému posudku se na německého ministra životního prostředí Altmaiera obrátila poslankyně za Zelené Sylvia Kottingová-Uhlová a vyzvala ho, aby si na Česku vyžádal další zkoušky. Altmaier to však odmítl. V odpovědi poslankyni sdělil, že nevidí "žádný bezpečnostně-technický důvod ke zpochybnění postupu dozorových úřadů na české straně".

Temelín není salám, vzkázal odpůrce jaderné energetiky

"Není možné, aby jaderná bezpečnost šla stranou kvůli diplomatické ustrašenosti," reagovala podle Spiegelu Kottingová-Uhlová, která vypracování nového posudku zadala. Údajný nezájem ministra odsoudil také předseda Platformy proti Temelínu Gerhard Albrecht. "Altmaier si zjevně myslí, že Temelín je název pro český salám," prohlásil šéf německého sdružení odpůrců jihočeské jaderné elektrárny. I on apeloval na ministra, aby do Temelína vyslal experty, kteří kvalitu svarů prověří.

Temelín stojí zhruba 100 kilometrů od německých hranic a kritiku vzbuzuje především v jihoněmeckém Bavorsku, které je od elektrárny geograficky nejblíže. Do roku 2025 má být rozšířena o třetí a čtvrtý reaktorový blok, které mají více než zdvojnásobit její výkon z dosavadních 2000 megawattů. Náklady na investici se odhadují na 200 až 300 miliard Kč.

ČEZ i SÚJB německou kritiku odmítají

Energetická společnost ČEZ i Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) odmítají vyznění posudku německých Zelených. Kvalita svarů v jaderném okruhu elektrárny byla podle ČEZ i SÚJB mnohokrát prověřena a žádné nebezpečí nehrozí. Předsedkyně SÚJB Dana Drábová dává posudek Zelených do souvislosti s nadcházejícími německými volbami.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.