Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německé vnitro přitvrzuje. Chce více bezpečnostních složek i přísnější tresty

Německé speciální policejní komando (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německé speciální policejní komando (ilustrační). | foto: Hannibal HanschkeReuters

BERLÍN Posílení německých bezpečnostních složek, větší důraz na prevenci extremismu a integraci přistěhovalců, ale také přísnější postup vůči pachatelům požaduje německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v balíčku opatření, který ve čtvrtek v Berlíně představil. Patří mezi ně například přísnější postup proti přistěhovalcům, kteří se dopustí trestného činu, nebo trestní postih vyjadřování sympatií pro terorismus.

„Řada lidí má strach před dalšími útoky, to je pochopitelné,“ řekl v narážce na dvojici červencových teroristických útoků de Maiziére, podle něhož na útoky ale Německo neodpoví nenávistí a rozdělením. Německo je podle ministra bezpečnou zemí, i když absolutní bezpečnost nemůže ve svobodné společnosti nikdo garantovat. Je ale nutné pro ni udělat co nejvíc.

Německo podle již dříve schválených plánů posílí do konce tohoto volebního období bezpečnostní složky o 4600 lidí, 3250 z toho připadnou na spolkovou policii. Do roku 2020 dostanou bezpečnostní složky dvě miliardy eur (54 miliard korun) navíc.

De Maiziére dále požaduje, aby se více policistů a specialistů věnovalo internetové kriminalitě. Část tajných policistů by se měla soustředit i na takzvanou temnou síť (darknet). Širší využití moderní techniky by německý ministr vnitra rád viděl také, pokud jde o kamerové systémy na veřejných místech.

Na poli prevence chce de Maiziére, který požaduje také zlepšení celoevropské spolupráce, posílit integraci přistěhovalců, mimo jiné lepší sociální péčí a pomocí těm, kteří trpí traumaty.

Německý ministr vnitra Thomas de Maziere.
Speciální policejní komando.

Třetím pilířem de Maiziérových návrhů je větší tvrdost vůči pachatelům. Navrhuje tak například, aby bojovníci za teroristické organizace, kteří mají více občanství, přišli o to německé. Přistěhovalce, kteří představují nebezpečí nebo spáchali trestný čin, by podle německého ministra mělo čekat rychlejší vyhoštění než dosud.

Naopak pro omezení rozsahu lékařského tajemství v případě, kdy bude existovat podezření, že pacient chce spáchat násilný trestný čin, se ministr vnitra nevyslovil, i když se to očekávalo. O věci chce se zástupci lékařů a psychologů jednat.

Naopak pro zákonný zákaz muslimských oděvů, které zcela zahalují obličej, po němž volá část politiků de Maiziérovy Křesťanskodemokratické unie CDU, ministr vnitra není. Vyslovil se zároveň proti návrhu na zrušení dvojitého občanství. O tom se diskutuje zejména v souvislosti s asi půl milionem Turků, kteří mají německé i turecké občanství. Podle de Maiziéra dvojité občanství funguje dobře. Podobný názor zastávají také koaliční sociální demokraté.

De Maiziére není ani pro zákonný zákaz muslimských oděvů, které zcela zahalují obličej, po němž volá část politiků jeho Křesťanskodemokratické unie CDU. Vyslovil se zároveň proti návrhu na zrušení dvojího občanství. O tom se diskutuje zejména v souvislosti s asi půl milionem Turků, kteří mají německé i turecké občanství. Podle de Maiziéra dvojí občanství funguje dobře.

Podobný názor na burky i dvojí občanství zastávají také koaliční sociální demokraté, kteří dnes dali najevo, že jsou o nových návrzích připraveni jednat. Návrhy kritizovala šéfka zelených Simone Peterová, podle níž neustále nové balíčky terorismu nezabrání, ale spíše znejistí obyvatele. Alternativa pro Německo (AfD) má zase za to, že návrhy přicházejí příliš pozdě a nejsou ze strany ministra věrohodné.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...