Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německá CDU si zvolila nového předsedu. Armina Lascheta vystřídá Friedrich Merz

Svět

  12:45aktualizováno  13:41
Největší opoziční strana v Německu Křesťanskodemokratická unie si na sobotním sjezdu zvolila nového předsedu. Stal se jím Friedrich Merz, který tak čele strany vystřídá dosavadního předsedu Armina Lascheta. Volba potvrdila výsledek prosincového vnitrostranického referenda. Volbou Merze CDU pokračuje v odklonu od středové politiky Angely Merkelové.

Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo. Podle výsledků, které oznámil generální tajemník strany Paul Ziemiak, hlasovalo 983 delegátů z celkových 1001, platných hlasů bylo 967 a pro Merze jich bylo 915.

Nově zvoleného šéfa strany německá média označují jako věčného konkurenta bývalé kancléřky Angely Merkelové. Nástup Merze do vedení CDU je dalším krokem, kterým se strana odstřihává od středové linie vytyčené Merkelovou. Nastupující předseda má totiž podporu především v té části strany, která žádá návrat ke konzervativnějším kořenům. 

„Pokud se budeme hádat a vysílat protichůdné signály, tak se nám to nepodaří,“ zdůraznil dnes na sjezdu Merz. „Pokud budeme otevření zajímavým diskuzím a pokud budeme jednotní, tak může být v naší porážce nový začátek,“ uvedl. 

Merz nyní musí stranu sjednotit, vyvést CDU poloňské porážce v parlamentních volbách z vnitřní krize a najít nový směr, který CDU po politickém odchodu své kancléřky Angely Merkelové hledá. To vše již Merz v projevu přislíbil.

V loňských zářijových parlamentních volbách skončila CDU spolu se svou sesterskou bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU) s 24,1 procenta hlasů druhá s nejhorším výsledkem v historii spolkové republiky. „To, co se loni stalo, to už se nesmí a nebude opakovat,“ řekl Merz. 

Delegáti sjezdu se kvůli pandemii nemoci covid-19 k volbě nového předsedy sešli on-line. Z právních důvodů ale ještě delegáti musí svou elektronickou cestou zjištěnou vůli ještě vyjádřit korespondenčně, výsledek pak bude oznámen 31. ledna. Korespondenční potvrzení volby ale CDU považuje za formalitu. 

Jeho zvolení bylo předem jasné. Jeho konkurenti z vnitrostranického referenda, kterými byli zahraničněpolitický expert CDU Norbert Röttgen a někdejší šéf úřadu kancléřky Merkelové Helge Braun, na sjezdu totiž nakonec nekandidovali. 

„Volbu přijímám,“ řekl po vyhlášení výsledku Merz, který neskrýval dojetí. Ke zvolení mu již gratulovali mimo jiné šéf bavorské CSU a bavorský premiér Markus Söder, bývalý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který byl blízkým spojencem Lascheta, nebo šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Gratulace dostal Merz také z Česka, například od lidovců (KDU-ČSL).

Sjezdu se bývalá kancléřka a dlouholetá šéfka strany Merkelová nezúčastnila. Její kancelář agentuře DPA sdělila, že Merkelová nebude kvůli časové vytíženosti přítomná ani dnešní večeři, kterou Merz uspořádal. Merkelová nemá podle DPA zájem ani o post čestné předsedkyně CDU.

Silná opozice

CDU má nyní podle Merze před sebou tři klíčové úkoly. „Musíme být silnou opozicí. Chceme vyhrát regionální volby ve spolkových zemích. A být jen opozicí nestačí, chceme také nabízet odpovědi a řešení,“ uvedl.

Merz zdůraznil, že CDU společně s CSU budou kontrolovat kancléře Olafa Scholze a jeho vládu, kterou vedle jeho sociálních demokratů (SPD) tvoří ještě Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP). 

Scholzovi v projevu mimo jiné vyčetl to, že podle něj nedostatečně bojuje s vysokou inflací a s růstem cen energií. „Lidé mají strach o své úspory, ale kancléř na jejich obavy nedal ještě žádnou odpověď,“ řekl nový předseda.

Merz se rovněž ostře vymezil proti politickému extremismu. „Strojíme proti každé formě radikalismu a je jedno, zda je zprava, nebo zleva,“ řekl. Jako radikální strany unie CDU/CSU chápe postkomunistickou Levici a protiimigrační Alternativu pro Německo, která bývá označována jako populistická až krajně pravicová.

Se změnou již Merz začal, když dnes delegáti na jeho přání zvolili novým generálním tajemníkem Maria Czaju, který vystřídal Ziemiaka. Sjezd rovněž zvolil pětici místopředsedů. Jedním z nich se stal i saský premiér Michael Kretschmer.

Konec éry Merkelové

Mnozí straníci tak do 66letého Merze vkládají naděje, že se mu podaří překonat vnitřní krizi, sjednotit názorové proudy a napravit loňský volební neúspěch, který byl pro CDU nejhorší v dějinách spolkové republiky.

„Jestli éra Merkelové definitivně skončila, to lze nyní jen těžko hodnotit. Ale faktem je, že všichni ti, které bychom mohli zařadit do klubu Merkelové, stojí nyní až v druhé řadě,“ řekla v rozhovoru s rozhlasovou stanicí SWR2 politoložka trevírské univerzity Claudia Ritziová. 

Zdůraznila ale, že toto hodnocení platí jen v případě CDU, jejíž členové smýšlí konzervativněji než její voliči.

V aktuální sondáži Deutschlandtrend televize ARD je 63 procent příznivců CDU přesvědčeno, že Merz bude dobrým předsedou. Mezi všemi německými voliči, tedy nejen mezi příznivci této konzervativní strany, má na Merze podle průzkumu takový názor 37 procent respondentů. 

Ve stranických preferencích ale zatím k žádnému obratu nedošlo, konzervativní unii tvořenou CDU a její bavorskou sesterskou Křesťansko-sociální unií (CSU) by podle Deutschlandtrendu volilo 24 procenta lidí, což se shoduje se zářijovým volebním výsledkem. Průzkum nadále těsně vede s 25 procenty vládní sociální demokracie (SPD) kancléře Olafa Scholze.

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...