12. dubna 2019 21:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo dál bude kontrolovat hranice s Rakouskem. O překročení se stále snaží stovky migrantů

Německá policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie - ilustrační foto. | foto: Morris Mac MatzenReuters

Berlín Německo o dalšího půl roku prodlouží kontroly na hranicích s Rakouskem, protože se je stále snaží ilegálně přejít vysoký počet lidí, napsala v pátek agentura DPA. O prodloužení hraničních kontrol informovalo i Dánsko, podle kterého je teroristická hrozba pro zemi stále vážná.

Berlín informoval Evropskou komisi, že německé úřady mezi loňským listopadem a letošním únorem zaznamenaly měsíčně okolo 950 případů ilegálního překročení hranice. Německo upozorňuje, že je třeba počítat s případným zesílením proudu migrantů přes východní Středomoří a přes Balkán.

Po nynějším prodloužení bude Německo kontroly na hranicích s Rakouskem provádět do 11. listopadu. Začalo s nimi na podzim 2015, kdy se desetitisíce migrantů vydaly z Balkánu na cestu do západní Evropy.

Německo je stejně jako Česko nebo Slovensko členem schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Podle DPA Evropská komise v pátek potvrdila, že informace ohledně prodloužení hraničních kontrol od Německa a Dánska dostala. Vyrozuměla ji o tom také Francie a Rakousko. Kontroly na svých hranicích provádí i Švédsko a Norsko, které ovšem není členem EU.

Brusel dlouhodobě tlačí na členské státy schengenského prostoru, aby hraniční kontroly neprodlužovaly.

ČTK