Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Policie zasahovala v Drážďanech. Odpůrci očkování chystali vraždu saského premiéra

Svět

  11:35aktualizováno  20:54
Drážďanská policie ve středu ráno prohledala několik bytů kvůli pohrůžkám smrtí adresovaným saskému premiérovi Michaelu Kretschmerovi. Ty zachytila na komunikační aplikaci Telegram. Plány na vraždu snovali odpůrci očkování, z jejichž komunikace vyplynulo, že vlastní střelné zbraně a kuše. Šestici podezřelých předvedla policie k výslechu.

Podle televize ZDF se na Telegramu před týdnem mimo jiné v souvislosti s diskusí o povinném očkování objevily hrozby, že Kretschmer bude zavražděn. Generální státní zastupitelství v Drážďanech a saská kriminální policie následně zahájily vyšetřování. Kvůli podezření na přípravu závažného násilného činu ohrožujícího stát rozhodlo policejní centrum pro obranu před terorismem a extremismem (PTAZ) o domovních prohlídkách.

Prohlídek se zúčastnilo 140 policistů, sdělil na twitteru saský ministr vnitra Roland Wöller. Středeční zásah byl podle něj namířen proti telegramové skupině, která „uskutečňovala hrozby smrtí a konkrétní plánování těžkého trestného činu“. Domovní prohlídky byly podle něj plánovány týden. „Dnes se odehrál velký zásah,“ řekl Wöller.

Podle mluvčího LKA bylo prohledáno šest objektů v Drážďanech a Heidenau v Saském Švýcarsku. Policisté přitom zajistili početný důkazní materiál včetně zbraní. „Jsem rád, že právní stát ve svobodném státě (Sasko) ukázal, jak je obranyschopný,“ řekl dnes Kretschmer. „Výhrůžky vůči veřejným činitelům, ať už jsou to starostové, obecní a zemští radní, vědci nebo novináři, nejsou přijatelné, nebudou trpěny a budou vší silou pronásledovány“.

Razie byla podle policie namířena proti pětici obviněných, kteří jsou podezřelí z přípravy závažného trestného činu ohrožujícího stát, a následovat by mohla další opatření. „Chatovací skupina byla mnohem rozsáhlejší než těch šest osob,“ uvedl mluvčí LKA. Jde o pět mužů a jednu ženu ve 32 až 64 let. 

Policie minulý týden sdělila, že chatovací skupina „se ve své komunikaci a v rozhovorech na tajně a částečně i otevřeně natáčených setkáních v drážďanské aglomeraci vyjadřovala k plánům na vraždu“ Kretschmera a dalších představitelů zemské vlády.

Ministr vnitra Dolního Saska Boris Pistorius navrhl, aby Německo nyní nařídilo Googlu a Applu stažení aplikace Telegram ze svých distribučních kanálů, pokud budou nadále ignorovat žádosti o pomoc s vyhledáváním obsahu sdíleného extremisty.

Síť Telegram v Německu čelí kritice za to, že napomáhá stále agresivnější subkultuře vyznavačů konspiračních teorií o očkování proti covidu-19, kteří si jeho prostřednictvím vyměňují informace ohledně údajných hrozeb spojených s vakcinací a organizují protesty provázené i násilím. 

Aplikace, která se prezentuje jako alternativa k jiným podobným službám a sociálním sítím, se mimo jiné těší oblibě v řadách opozičních aktivistů v zemích s autoritářskými režimy, například v Rusku nebo v Bělorusku.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...