Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Německo trápí výskyt koronaviru v řadě masokombinátů, reprodukční číslo vystřelilo nahoru

Zdravotnická kontrola na německém letišti. foto: ČTK/AP

Berlín - V Německu přibylo za poslední den 503 potvrzených případů nákazy koronavirem. Od začátku pandemie covidu-19 je nakažených lidí už 190 862. Vyplývá to ze statistiky, kterou v úterý zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Počet úmrtí s covidem-19 se v Německu za den zvýšil o deset na 8895. Vysoké v posledních dnech zůstává reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. V pondělí bylo na úrovni 2,76.
  10:45

Nově potvrzených nakažených za pondělí přibylo méně než v neděli, kdy se koronavirus SARS-CoV-2 potvrdil u 537 lidí v této zhruba 83milionové zemi. S koronavirovou nákazou v neděli zemřeli tři lidé. Uzdravených je k úterý kolem 175 700.

V posledních týdnech trápí Německo výskyt koronaviru v řadě masokombinátů. Na jatkách firmy Tönnies v západoněmeckém městě Rheda-Wiedenbrück, která jsou jedna z největších v celém Německu, je v karanténě všech zhruba 6500 zaměstnanců a členů jejich rodin. Nákaza se zde potvrdila už u více než 1550 z nich. Očekává se, že místní vláda dnes přijme další opatření, aby zabránila šíření infekce.

Dalším lokálním ohniskem v Německu je obytný komplex v dolnosaském Göttingenu, kde úřady nařídily karanténu pro 700 obyvatel. Desítky z nich se ale v sobotu uzavřený komplex pokusily opustit a střetly se při tom s policií.

Evropa uvolňuje opatření. Vir naopak těžce dopadl na Lisabon, ze které se stalo epicentrum nákazy

Velký počet případů v několika ohniscích přispěl v posledních dnech k rychlému růstu reprodukčního čísla. Ještě v pátek bylo na hodnotě 1,06, v neděli vystoupalo až na 2,88, v pondělí pak mírně kleslo na 2,76. I tak to znamená, že každý infikovaný v průměru nakazí téměř tři další lidi.

Mluvit o možné druhé vlně nákazy je přesto podle odborníků zatím předčasné. Celkový počet nových případů totiž nadále není vysoký a hlavní ohniska jsou zatím soustředěna do několika málo míst.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...