Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nechte uhlí pod zemí! Thunbergová přijela hájit německou ves před zbouráním

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová dorazila do německé osady Lützerath, aby se připojila k protestům proti jejímu vyklízení kvůli rozšíření uhelného dolu. (13. ledna 2023) foto: ČTK

Německá policie je skoro hotová s vyklízením osady Lützerath, kterou kvůli rozšiřování hnědouhelného dolu čeká demolice. Nejméně dva klimatičtí aktivisté se ale stále ukrývají v tunelu pod osadou, jejich vyproštění bude náročné. Na místo dorazila i švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová.
  17:08aktualizováno  19:28

„Momentálně jsme v Lützerathu, německé vesnici, které hrozí zbourání kvůli rozšíření uhelného dolu,“ napsala dvacetiletá aktivistka na svém instagramovém účtu. Na fotce drží ceduli s nápisem „Nechte (uhlí) pod zemí“.

Climate strike week 230. We are currently in Lützerath, a German village threatened to be demolished for an expansion of a coal mine. People have been resisting and defending Lützerath for years. Recently the evictions started, but the fighting spirit still persists. Join us here or at a local protest tomorrow to demand that #LützerathBleibt !
#ClimateStrike #PeopleNotProfit #KeepItInTheGround #LützerathLebt

13. ledna 2023 v 15:37, příspěvek archivován: 13. ledna 2023 v 16:45

„Je to nehorázné,“ zkritizovala Thunbergová „policejní násilí“. Celá situace v Lützerathu je podle ní „šokující“.

Aktivistka se hodlá zúčastnit sobotního shromáždění za záchranu osady. „Chceme ukázat, jak vypadá moc lidí. Jak vypadá demokracie,“ uvedla s tím, než neví, kdy z Německa odjede.

S vyklízením osady, v níž demonstrovaly stovky lidí, začala policie ve středu a v pátek s ním byla prakticky hotová. Zatímco odpoledne policisté z místa odnášeli aktivisty z poslední obsazené budovy, začala podle DPA demolice jednoho ze statků.

Posledních několik aktivistů zůstává v přístřešcích, které si vybudovali na stromech, a dva jsou v tunelu pod osadou. Jejich vyproštění bude zřejmě náročné. „Považuji za hrozné, jakému nebezpečí se tito lidé vystavují,“ řekl dnes šéf policie v Cáchách Dirk Weinspach, který se do tunelu sám podíval. Vůbec podle něj není bezpečný.

„Já jsem Pinky a já jsem Brain,“ představili se na videu zveřejněném na YouTube dva aktivisté. Tunel, který je asi ve čtyřmetrové hloubce, si demonstranti zbudovali svépomocí a ze záběrů je patrné, že aktivisté mají spojení s povrchem a také zařízení na přívod čerstvého vzduchu.

Ve čtvrtek ještě před zveřejněním zmíněného videa cášská policie, která má zásah na starosti, uvedla, že prověřuje informace o existenci tunelů pod osadou. Později policejní mluvčí uvedl, že zjištěny byly dva vstupy do podzemí a že jeden tunel je obsazen.

Agentura DPA uvedla, že pomocné technické sbory THW, což je německá organizace civilní ochrany, se v noci pokoušela aktivisty z podzemí vyprostit, zásah ale předčasně ukončila.

Kritika od politiků

Počínání části protestujících kritizoval německý kancléř Olaf Scholz (SPD). Sám prý také dříve demonstroval, ale vždy pro něj bylo nepřijatelné, aby se protest stal násilným. Narážel tak na to, že aktivisté v první den zásahu na policisty házeli kamení, dlažební kostky, dělobuchy a také zápalné lahve.

Příliš pochopení pro demonstranty nemá ani ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck, který je zodpovědný i za otázku klimatických změn. Existuje podle něj řada dobrých důvodů, proč protestovat za větší ochranu klimatu, ale Lützerath má za špatný symbol.

Průzkum veřejného mínění pro televizi ZDF ale dnes ukázal, že 59 procent Němců si nepřeje další rozšiřování hnědouhelných dolů. Pro je jich 33 procen

Osadu Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku tvoří několik domů a statků, ve kterých ještě v roce 2008 žilo zhruba 80 lidí. Původní obyvatelé se postupně vystěhovali, aby energetická společnost RWE mohla rozšířit nedaleký hnědouhelný důl.

Autoři: ,