Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Itálii už je 18 849 obětí koronaviru a ve Španělsku téměř 16 tisíc. Bilance se ale snižují

Odběr vzorků pro testování na koronavirus v Římě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběr vzorků pro testování na koronavirus v Římě. | foto: Reuters

V Itálii za poslední den zemřelo 570 lidí s koronavirem, což je méně než ve čtvrtek. Celkem je obětí 18 849. Také počet nově infikovaných je nižší než předchozí den. Zvýšil se o 3951 na 147 577. Informoval o tom v pátek úřad civilní ochrany. Rovněž Španělsko hlásí nižší nárůst obětí.

Bilance nových obětí a nově diagnostikovaných pacientů se v Itálii v posledních dnech drží zhruba ve stejné výši a nestoupají už tolik, jako tomu bylo v předchozích týdnech. To podle odborníků znamená, že epidemie covid-19 dosáhla vrcholu a situace se může začít brzy výrazněji zlepšovat. 

V Itálii v pátek už sedmý den v řadě klesl počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, nyní je v kritickém stavu 3497 nemocných. Přes 30 000 lidí se zcela uzdravilo.

Podle Silvia Brusaferra, šéfa národního institutu pro zdraví (ISS), se nyní epidemická křivka vyvíjí příznivě. Odborníci to přisuzují hlavně karanténním opatřením, která platí v zemi už od začátku března. Ze zveřejněné studie univerzit v Miláně, Benátkách, Padově, Curychu a Lausanne vyplývá, že díky omezení pohybu se podařilo v Itálii riziko šíření nákazy snížit o 45 procent. 

Na radu expertů v pátek premiér Conte rozhodl o prodloužení omezení pohybu o další tři týdny do 3. května. Podle Conteho šlo o těžké, ale nezbytné rozhodnutí. „Ochrana zdraví má prioritu, podpora našeho hospodářství je však neméně důležitá... Naším cílem je uvolňovat restriktivní opatření tak rychle, jak jen to bude možné, abychom zase mohli nastartovat ekonomický motor země. Zatím to ale udělat nemůžeme. Nesmíme dovolit, aby epidemická křivka opět stoupla,“ řekl premiér na tiskové konferenci.

Ve Španělsku od čtvrtka přibylo 605 obětí nemoci covid-19. Podle listu El País je to nejnižší denní nárůst od 24. března. Potvrzených případů nákazy  koronavirem přibylo 4576. Celkem se tak virus prokázal již u 157 022 lidí, informovalo v pátek španělské ministerstvo zdravotnictví. Celková bilance obětí vzrostla na 15 843. Celkově se podle španělského ministerstva zdravotnictví už 55 668 lidí z nemoci covid-19 uzdravilo.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Rakousku překonal hranici 13 000. Nemoci covid-19 v zemi podlehlo již 319 infikovaných, informovalo v pátek ministerstvo zdravotnictví. Už téměř týden je v Rakousku ale počet uzdravených vyšší než počet nově nakažených. Podle aktuální studie agentury Sora je však skutečný počet infikovaných v zemi výrazně vyšší.

Celkově se nákaza koronavirem SARS-CoV-2 v Rakousku k v pátek potvrdila u 13 404 lidí. Více než 6000 lidí se už z nemoci covid-19 zotavilo. Onemocnění podlehlo 319 lidí.

Počet lidí, kteří se koronavirem nakazili a s nemocí covid-19 se aktuálně stále potýkají, se stejně jako v minulých dnech dál snižuje. Ve srovnání se čtvrtkem aktivním případů ubylo o více než sedm procent. Nyní jich je 7021. V nemocnici je 1032 pacientů, z toho 261 na jednotkách intenzivní péče. V obou případech je to méně než ve čtvrtek.

Ve Velké Británii zemřelo dalších 980 pacientů s koronavirem, je to nejvyšší denní bilance od začátku epidemie. Celkem je obětí ve Spojeném království už 8958. Na tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Matt Hancock. 

V Rusku od čtvrtka přibylo 1786 nakažených koronavirem, což je zatím nejvyšší denní nárůst, oznámil v pátek tamní krizový štáb. Celkový počet nakažených se tak vyšplhal na 11 917. Počet mrtvých se zvýšil o 18 na současných 94.

Ve čtvrtek země hlásila o 1459 infikovaných více. Nižší byl také údaj o nově zemřelých, ve čtvrtek jich bylo 13.

Krizový štáb také podle agentury TASS oznámil první případy nákazy z Tuvské oblasti na jihu Sibiře.

Nejvíc nakažených má Moskva, na niž z nových případů připadá 1124 a celkově je tam infikováno na 7800 lidí. Z nově ohlášených mrtvých připadá na Moskvu 12. Oficiální statistiky také udávají, že z nemocnic bylo propuštěno 97 pacientů.

V Maďarsku zemřelo 77 lidí

Maďarsko má dalších 210 lidí s koronavirem, celkový počet nakažených vystoupil na 1190. Jde o nejvyšší denní nárůst v počtu potvrzených případů od začátku epidemie, informovala v pátek s odkazem na vládní data agentura Reuters. Nemoci v Maďarsku podlehlo už 77 lidí. V Polsku počet nemocných podle ministerstva zdravotnictví vystoupil o 167, čímž se bilance nakažených dostala na 5742. Nejméně 175 lidí zemřelo. Polská vláda v nadcházejících dnech očekává kulminaci nákazy.

Maďarsko ve čtvrtek ve snaze zpomalit šíření koronaviru prodloužilo celostátní omezení pohybu na neurčito s tím, že vláda bude nezbytnost opatření vyhodnocovat každý týden. Premiér Viktor Orbán vyzval občany, aby omezení dodržovali také o velikonočních svátcích.

V pátek Orbán také uvedl, že přísná opatření v Maďarsku pomohla zpomalit šíření nákazy, ale dodal, že skutečná zkouška zemi teprve čeká. Až krize v zemi dosáhne vrcholu, bude podle Orbána zapotřebí 8000 ventilátorů a lůžek na jednotkách intenzivní péče, přičemž za za normálních okolností by jich podle něj bylo k dispozici 2000.

V Polsku se počet nemocných podle ministerstva zdravotnictví během pátku zvýšil o 167 pacientů a nakažených je v zemi 5955. Dalších šest lidí zemřelo a úmrtí spojovaných s koronavirem je celkem 181.

Polská vláda v pátek oznámila, že počet nakažených by v nadcházejících dnech mohl dosáhnout nejvyššího bodu a pak začít klesat. „Vypadá to tak, že pokud budeme i nadále disciplinovaní, tak máme šanci, že počet infikovaných v nadcházejících dnech dosáhne maxima, a pak začne postupně zpomalovat,“ uvedl vládní mluvčí Piotr Müller.

Polský premiér Mateusz Morawiecki už dříve ohlásil prodloužení platnosti všech omezujících opatření přijatých s cílem zbrzdit šíření nákazy. Uvedl také, že nákaza by mohla v zemi kulminovat v květnu nebo červnu.

Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu vzrostl za posledních 24 hodin o 5323 na 113 525. V zemi zemřelo dalších 266 lidí s koronavirem Sars-CoV-2, a dohromady tak je obětí nákazy už 2373. Informoval o tom v pátek německý Institut Roberta Kocha.

Nárůst počtu nakažených se zvyšuje už čtvrtý den po sobě, informovala agentura Reuters. Předtím počet nově nakažených čtyři dny naopak klesal.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek prohlásila, že nejnovější koronavirový vývoj v zemi dává důvod k opatrnému optimismu. Není podle ní nutné zpřísňovat opatření v boji proti nákaze, s pandemií ale bude spolková republika žít ještě dlouho. Pozitivní vývoj vidí Merkelová třeba v tom, že už trvá výrazně déle, než se zdvojnásobí počet registrovaných infekcí. Desetitisíce nakažených se už navíc vyléčily.

Pevninská Čína v pátek hlásí 42 nových výskytů koronavirové nákazy, což je méně než předchozí den. Osmatřicet z nich jsou lidé, kteří přicestovali ze zahraničí. Například provincie Chu-pej, která je považována za původní ohnisko nynější pandemie, nezaznamenala žádný nový případ. Kontinentální Čína má kromě toho jednu novou oběť koronaviru Sars-CoV-2. Tchaj-wan v pátek oznámil, že zaznamenal šesté úmrtí a dva nově nakažené. Thajsko eviduje 50 nově nakažených a jedno úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters.

Zatímco za čtvrtek Čína evidovala 42 nových případů koronavirové infekce, o den dříve jich bylo 63. Dohromady se v pevninské Číně, do níž se nepočítá Hongkong a Macao, nakazilo 81 907 lidí. Zemřelých je aktuálně 3336, o jednoho více než uváděla bilance z předchozího dne. Mrtvý pochází z provincie Chu-pej.

Čínská národní zdravotní komise v pátek také uvedla, že kromě toho zachytila virus u dalších 47 lidí, kteří nevykazovali žádné příznaky nemoci covid-19. Ve čtvrtek bylo nově hlášeno 61 takových případů.

Počet potvrzených nově infikovaných v Číně v poslední době střídavě stoupá a klesá, výkyvy jsou ale jen v řádu desítek. Většinou jde podle čínských úřadů o takzvané importované případy.

Na Blízkém východě je dál nejhůře postiženou zemí Írán. Počet obětí covid-19 tu v pátek vystoupil na 4232, zaznamenaných případů infekce je tu 68 192. V Saúdské Arábii je virem nakaženo přes 3200 lidí, mezi nimi i 150 členů královské rodiny. První případ koronaviru v pátek oznámil válkou sužovaný Jemen.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!