Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Agresivní řidič v Německu se pustil do aktivistů, kopal je a smýkal po silnici

Svět

  20:09
Klimatičtí aktivisté z hnutí Poslední generace v sobotu obsadili a zablokovali příjezdovou cestu do Ludwigshafenu za hlavním nádražím v německém Mannheimu. Jednomu z rozzuřených řidičů však při čekání na jejich odchod došla trpělivost a tři demonstranty fyzicky napadl. Policie ve středu muže identifikovala a vyšetřuje ho pro podezření z napadení.

Na videu od klimatické iniciativy Poslední generace je vidět, jak řidič přibrzděného auta aktivisty ze silnice agresivně zvedá a kope do nich. Jednoho dokonce udeří pěstí.

Německá policie podle serveru SWR oznámila, že útočníka z videa identifikovala a následně ho zadržela. K napadení sedících aktivistů se údajně přiznal, po vznesení obvinění tedy bude vyšetřen pro podezření z napadení.

Agresivní řidič násilně napadl příznivce skupiny "Poslední generace"

Protestanti v souvislosti se sobotní akcí a policejním zásahem navíc obvinili mannheimskou policistku z nepřiměřeného zásahu. Žena údajně jednoho demonstranta polila olejem.

Poslední generace pak vznesla další obvinění, že po zadržení na stanici v Mannheimu je prohledali nahé. Šéf policie Siegfried Kollmar však své zaměstnance hájil, když uvedl, že „dosud vždy jednali přiměřeně“.

Evropa se s blokádami cest aktivisty Poslední generace potýká častěji. V Praze například naplánovali demonstraci na úterý 12. září, kdy budou požadovat snížení rychlosti v metropoli na 30 km/h. Magistrát jim však protestní pochod, který vždy blokoval magistrálu, přesunul na bezpečnější chodníky. Demonstranti ovšem se změnou nesouhlasí a hodlají se bránit soudně.

28. června 2023

Autor: