Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Německo na všechny uprchlíky nestačí. Musí se rozdělit po EU, tvrdí ministr

Evropa

  11:09aktualizováno  11:12
BERLÍN - Evropská unie potřebuje stálý mechanismus na rozdělování běženců, protože Německo nemůže samo přijímat většinu uprchlíků, kteří do Evropy přicházejí. V komentáři pro nejnovější vydání týdeníku Der Spiegel to uvedli německý vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Se zavedením takového mechanismu nesouhlasí některé země EU, mimo jiné Česko.

Improvizovaná ubytovna pro běžence ve sportovní hale v německém Hanau. foto: Reuters

Němečtí ministři žádají stálý mechanismus na rozdělování běženců

„Musíme neúnavně a rozhodně pracovat na mezinárodních a zejména evropských řešeních, aby se snížil tlak, jemuž Německo čelí. K tomu potřebujeme víc důvěry v to, že národní sobectví nenabízí východisko, zatímco společný postup pomáhá všem,“ uvedli politici, kteří jsou předními představiteli německé sociální demokracie (SPD).

Migranti a uprchlíci se tlačí ve frontě v registračním středisku pro žadatele o...
Chlapec ze Sýrie je očkován v centru pro běžence (Německo).

„Rozhodnutí rozdělit v EU 120 000 uprchlíků je správné, ale nestačí. Potřebujeme stálý evropský mechanismus pro rozdělování běženců,“ napsali oba členové německé vlády. Kvóty pro rozdělení 120.000 běženců schválili v září ministři vnitra EU, přestože proti mechanismu hlasovaly Česko, Slovensko a další země z východní části unie. Odpor proti stálému mechanismu je v EU ještě silnější.

Příliv uprchlíků do Německa neslábne. Vlaky mezi Mnichovem a Salzburkem stojí dál

Gabriel a Steinmeier rovněž vyzvali k personálnímu posílení evropské agentury Frontex, z níž by se podle nich měla vytvořit společná síla, která bude chránit celou vnější hranici EU. Politici žádají také sjednocení evropské azylové politiky a vytvoření jediného unijního úřadu, který bude o udělení azylu rozhodovat.

„Stojíme na rozcestí. Před námi je kontinent, který rozdělují závory, ploty a národní sobectví. Anebo kontinent, kterému se podařilo najít společnou řeč, má jednotnou azylovou politiku a společně bojuje proti příčinám útěku,“ uzavřeli komentář vicekancléř a ministr zahraničí.

Maďarsko a azylanti

Během letošních prázdnin se v Maďarsku počet osob žádajících o azyl zvýšil o polovinu, uvedl v pondělí Magyar Hírlap s odvoláním na data Maďarského imigračního úřadu. Zatímco v červenci registroval úřad kolem 31 000 žádostí, v srpnu se jejich počet zvýšil na 47 000.

Celkem podali žádost o azyl občané 74 zemí světa, uvedl maďarský úřad. Největší procento tvoří Syřané, kterých v červenci požádalo o azyl kolem 12.000 a v srpnu už přes 23 000. Následují Afghánci, Pákistánci a Iráčané. Zdvojnásobil se počet žadatelů z Bangladéše, zvyšuje se podle maďarského imigračního úřadu i množství žádostí podaných imigranty z Kamerunu, Nigérie a Senegalu.

Maďarsko vybudovalo kvůli migrantům ochranný plot na hranicích se Srbskem a Chorvatskem. Do konce tohoto týdne se podle Budapešti vláda rozhodne, zda hranice s Chorvatskem uzavře. Přes maďarské území už letos prošlo více než 330 000 migrantů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!