Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německo: Nelegální vývozy odpadu skončí

Svět

  12:47
Berlín - Německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel prohlásil, že se německá vláda zasadí o to, aby již nedocházelo k vývozu ilegálního odpadu do České republiky.

Odpadky by měly zustávat v Německu. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Německá vláda se zasadí o to, aby již nedocházelo k ilegálnímu vývozu odpadu z Německa do České republiky. V Berlíně to dnes prohlásil spolkový ministr životního prostředí Sigmar Gabriel.

Zároveň odpověděl, že se tak snaží reagovat na dopis českého ministra životního prostředí Libora Ambrozka . Ten svého německého protějška žádal, aby podpořili český boj proti "odpadkové turistice". V dopise, který zaslal do Prahy, ministr ale upozorňuje, že v Čechách byl o dovoz odpadu zájem.  "Podle nám dostupných informací přinejmenším jedna česká firma prováděla v Německu akvizici odpadů za účelem spalování v České republice," uvedl v listu ministrovi Liboru Ambrozkovi. Spolkový ministr míní, že bude ještě nutné přezkoumat, do jaké míry poptávání přispělo k ilegálnímu vývozu odpadů. Spolkový ministr míní, že bude ještě nutné přezkoumat, do jaké míry poptávání přispělo k ilegálnímu vývozu odpadů. Podle Ambrozkova tajemníka Daniela Vondrouše tento fakt potvrzuje ministrův názor, že bez přispění českých podnikavců by nebyla cesta německého odpadu přes hranice pro německé firmy lákavá. O jakou firmu šlo, nemá úřad ponětí. Vondrouš řekl, že odpad mohla poptávat například firma usilující o možnost pálení odpadů v liberecké spalovně. Povolení k tomu ale ministerstvo nevydalo.

Gabriel požádal Ambrozka, aby jeho podřízení kontaktovali nižší úředníky spolkového úřadu kvůli další spolupráci. Kromě toho by se mělo ministerstvo životního prostředí obrátit i na zemské úřady. Spolupráce na této úrovni je předpokladem řádného navrácení odpadu, míní. Pokud budou mít Češi problémy se zjištěním, na který úřad se mají obrátit, mohou využít Agentury po zvláštní odpad, kterou jako jeden ústřední orgán zřídilo všech 16 spolkových zemí. 

Gabriel přivítal schůzku, která se z iniciativy konzulátu v Drážďanech uskuteční ve čtvrtek a které se zúčastní zástupci příslušných úřadů Saska a Saska-Anhaltska, odkud nejvíc dovezených odpadů pochází. Svůj protějšek Gabriel také požádal o
informace o ilegálních dovozech německého odpadu do dalších zemí.  V Drážďanech bude delegace vedená náměstkyní Ivanou Jiráskovou usilovat o odvezení odpadů zpět do Německa. Vedle zástupců Saska a Saska-Anhlatska se možná jednání zúčastní i braniborští úředníci. "Naším cílem bude přimět je, aby uznali
naše důkazy a aby přistoupili na odvoz, i když se nepodaří dokladovat každou tunu," uvedl Vondrouš. Ministerstvo podle něj trvá na odvozu a likvidaci odpadu v Německu, aby nevznikl precedens umožňující diskusi o pálení zahraničního odpadu v
českých spalovnách.


Podle zjištění České inspekce životního prostředí bylo v uplynulých měsících z Německa do ČR ilegálně vyvezeno a uloženo na různých místech nejméně 15.000 tun odpadu.

Autor: