Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Obnovení kontrol hranic a německé policisty v Česku žádá německá ministryně

Kontroly na hraničním přechodu Breitenau/Krásný Les v Sasku (18. února 2021) foto: AP

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová chce kvůli složité migrační situaci krátkodobě obnovit stálé hraniční kontroly na hranici s Českem a Polskem. Uvedla to v rozhovoru pro připravované nedělní vydání listu Welt am Sonntag. Krátkodobé kontroly s Českem ministryně vnímá jako jednu z možností boje proti pašerákům lidí.
  19:47aktualizováno  21:42

„Řekla, že budou schváleny stacionární kontroly spolkové policie na polské a české hranici,“ uvedl ve večerním rozhovoru s televizí Welt hlavní komentátor deníku Die Welt Jacques Schuster, který s ministryní rozhovor vedl.

Portál Welt.de nejprve svůj příspěvek uvedl titulkem, že Faeserová chce zřídit hraniční kontroly s Polskem a Českem, později v titulku doplnil, že kontroly mají být krátkodobé.

Ministryně se nyní zdá být přístupná možným stacionárním kontrolám, ačkoli je dříve odmítala. „Z mého pohledu je to jedna z možností, jak tvrději bojovat proti převaděčům,“ citovala agentura DPA z rozhovoru ministryně s nedělníkem.

Nedělníku Faeserová rovněž řekla, že by chtěla nasazení německých policistů na českém území podle švýcarského vzoru. Němečtí policisté už loni působili v tramvajích a vlacích, které ze Švýcarska odjížděly do Německa. „Jednání o tom již probíhají,“ uvedla Faeserová.

Dosud přitom stacionární kontroly na pomezí s Českem a Polskem odmítala coby neúčinné a tento týden v parlamentu opakovaně upřednostňovala namátkové kontroly a takzvané skryté pátrání. Ve středu pak ministryně poslancům ve Spolkovém sněmu oznámila, že český ministr vnitra Vít Rakušan souhlasil se založením společné česko-německé operační skupiny.

Rakušan k tomu řekl, že spolupráce bude zaměřena zejména na boj proti převaděčství, například v otázkách společné evidence převaděčů a vzájemné výměny informací. Rozšířit a zintenzivnit se má společné hlídkování. Rakušan dále ve středu sdělil, že Faeserová obnovení stálých kontrol neplánuje.

„Dobrou zprávou je, že i v té zjitřené předvolební atmosféře v Německu spolková vláda nehodlá zavádět stabilní kontroly na česko-německých hranicích,“ řekl ministr vnitra.

V pátek večer Rakušan na sociální síti X napsal, že kvůli zhoršující se situaci na balkánské migrační trase budou německá a česká policie intenzivně spolupracovat v boji proti převaděčům. Všechny další kroky včetně případných kontrol na vybraných hraničních přechodech oba státy koordinují.

V říjnu se konají zemské volby v Hesensku a Bavorsku, kde jsou migrace a hraniční kontroly velkým tématem. Konzervativní hesenský premiér Boris Rhein kontroly s Českem a Polskem požaduje, naopak rovněž konzervativní bavorský premiér Markus Söder je pro Bavorsko nechce. Söder však řekl, že pro jiné německé regiony takové kontroly mohou mít smysl. V Hesensku se sociální demokratka Faeserová uchází o premiérský úřad.

V rozhovoru s Welt am Sonntag se Faeserová ke stálým kontrolám přiklonila. „Takovéto dodatečné kontroly musí být dobře zkombinovány s ostrahou celého pohraničí s pomocí skrytých pátrání,“ řekla o stacionárních kontrolách. Za skrytá pátrání jsou v Německu označovány prohlídky bez konkrétních podezření, nasazováni jsou také často policisté v civilu a v neoznačených autech.

Představitelé německých regionů, mimo jiné Saska, ale také šéf opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) požadují obnovení stálých hraničních kontrol s Českem, Polskem a také Švýcarskem podle rakouského vzoru. Stálé kontroly s Rakouskem obnovilo Německo v roce 2015. Nejsou však plošné po celé délce hranic, ale pouze na vybraných přechodech.

Faeserová dlouhodobě zavedení stálých kontrol s Českem a Polskem odmítala. Tento týden to zopakovala i v parlamentu. V pátek poslancům mimo jiné řekla, že mnohem účinnější než stálé kontroly na vybraných místech jsou díky mobilitě namátkové kontroly a skrytá pátrání. Také uvedla, že zakládá operační analytickou centrálu při spolkové policii a s Poláky a Čechy vytvoří společnou operační skupinu proti pašerákům lidí.

Faeserová v pátek v parlamentu oznámila, že do konce srpna v Německu požádalo o azyl 200 000 lidí. Není vyloučeno, že počet azylových žádostí by mohl do konce roku dosáhnout 400 000. Německé regiony dlouhodobě hlásí, že jsou kvůli péči o migranty na pokraji svých kapacit.

Souhlasíte s potřebou obnovit hraniční kontroly?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 29. září 2023. Anketa je uzavřena.

Ano348
Ne112
Autoři: ,