Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Ukrajinu ovládají fašisté, přitakala Kremlu část poradců německé strany Levice

Předvolební mítink německé levicové strany Die Linke v Berlíně (5. června 2009) foto: Reuters

Někteří členové rady starších, která je poradním grémiem německé postkomunistické Levice, se postarali o rozruch kvůli postoji k ruské invazi na Ukrajinu. Podle jednoho z návrhů závěrů jednání se přiklonili k ruskému názoru, podle něhož Ukrajinu ovládají fašisté. Proti takovému hodnocení se ohradili další představitelé strany.
  18:07

„Je otázkou, do jaké míry je válka na Ukrajině invazí ruských vojsk, nebo zda představuje vnitřní občanskou válku sil nových východních států a fašistických elementů na západě Ukrajiny,“ uvádí v úvodní větě návrh závěrečného dokumentu rady, na který na Twitteru upozornila německá novinářka Miriam Hollsteinová. Dodala, že tato věta byla nakonec z konečné verze vyjmuta, protože se na ní rada neshodla.

Označení nových východních států je v textu podle všeho použito pro samozvané separatistické republiky na Donbasu, jejichž nezávislost na Ukrajině Moskva uznala. Rusko invazi zdůvodňuje mimo jiné snahou předejít ukrajinskému útoku na Donbas a záměrem Ukrajinu denacifikovat.

„Neuvěřitelné! Hned první věta je skandální,“ reagoval na dokument dolnosaský sociálnědemokratický ministr vnitra Boris Pistorius. Podobně se vyjádřili i další uživatelé Twitteru a od svých spolustraníků se distancovala také šéfka berlínské organizace Levice Katina Schubertová. Ta uvedla, že toto není názor Levice ani její berlínské organizace. „A už vůbec ne celé rady starších. Vláda (ruského prezidenta Vladimira) Putina přepadla Ukrajinu a vede proti ukrajinskému lidu zločinnou válku,“ dodala Schubertová.

Strana Levice, která tradičně udržovala dobré vztahy s Moskvou, se ostře ohradila proti postupu Ruska, které v únoru vyslalo své vojáky na Donbas jen krátce poté, co ruský prezident Putin uznal nezávislost povstaleckých republik na východě Ukrajiny. Když pak Rusko následně zahájilo invazi na Ukrajinu, označila to Levice za neospravedlnitelný zločin. Levice rovněž zdůrazňuje, že je zásadně protiválečnou stranou.

Radu starších vede Hans Modrow, který byl posledním předsedou Rady ministrů někdejší Německé demokratické republiky (NDR), což byla východoněmecká vláda. Po něm již jako demokraticky zvolený premiér dovedl NDR ke znovusjednocení se spolkovou republikou křesťanský demokrat Lothar de Maizière.

Modrow byl v rámci NDR a východoněmecké Sjednocené socialistické strany Německa (SED) považován za reformátora, odpovědnost za mrtvé při pokusech přejít hranice na Západ ale přisoudil oběma stranám. Později se jako europoslanec podílel na přístupových rozhovorech Česka s Evropskou unií.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat