Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Razie v Německu. Šlechtic a členka AfD osnovali převrat s pomocí Rusů, Kreml to popírá

Svět

  8:39aktualizováno  19:12
Německá policie ve středu při rozsáhlé razii zatkla pětadvacet lidí patřících k extremistické pravicové skupině, která podle vyšetřovatelů plánovala převrat a ozbrojené útoky proti státu. Vůdci extremistů byli šlechtic a exposlankyně za Alternativu pro Německo. Skupina se snažila o navázání kontaktů s Ruskem. Kreml popřel, že by se skupinou měl cokoliv do činění.

„Zadržení plánovali novou armádu a násilný vpád do sídla německého parlamentu,“ komentoval případ německý šéfprokurátor Peter Frank. „Existoval i plán na vpád do Spolkového sněmu,“ dodal Frank. Řekl také, že osm ze zadržených je už ve vyšetřovací vazbě.

Skupinu tvořili přívrženci radikálního hnutí Říšští občané, které popírá legitimitu spolkové republiky. Podle vyšetřovatelů se snažili získat pro svůj plán i příslušníky německé armády. Mezi zadrženými je člen elitní jednotky Komando speciálních sil, jejíž část v roce 2020 ministerstvo obrany zrušilo kvůli podezřením z pravicového extremismu.

Členové uskupení chtěli svrhnout státní zřízení a nahradit ho svým, jehož základy už měli připravené. „Byli si vědomi, že tento projekt lze realizovat pouze za použití vojenských prostředků a násilí proti představitelům státu, včetně páchání vražd,“ uvedla německá prokuratura.

Policie provádí ve Frankfurtu razii proti krajně pravicové skupině Říšští občané. (7. prosince 2022)

Německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann označil zátah za protiteroristickou operaci na obranu demokracie. „Demokracie se umí bránit: Od rána probíhá protiteroristická akce. Spolková prokuratura vyšetřuje možnou teroristickou síť v prostředí Říšských občanů. Existuje podezření, že byl plánován ozbrojený útok na ústavní orgány,“ napsal.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier pak v reakci na razie prohlásil, že i liberální demokracie jako Německo se musí umět bránit.

Nemáme s tím nic společného, tvrdí Kreml

K vůdcům skupiny podle deníku Bild patřila exposlankyně Bundestagu za AfD a do října soudkyně Birgit Malsacková-Winkemannová a člen německého šlechtického rodu, jednasedmdesátiletý Heinrich XIII. Prinz Reuss.

Skupina podle prokuratury plánovala dosadit Heinricha XIII., jehož předci v minulosti vládli části východního Německa, po převratu do čela země. Za tímto účelem se šlechtic pokusil spojit s představiteli Ruska, které mělo podle představ skupiny napomoci svržení vlády a nastolení nového uspořádání v Německu. V kontaktech na Rusko skupině údajně pomáhala ruská občanka Vitalija B.

Kreml jakékoliv vazby na skupinu popřel. „O žádném ruském vměšování nemůže být řeč,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že se jedná o „vnitřní záležitost Německa“.

Vedení AfD pokus o svržení demokracie odsoudilo a vyzvalo k plnému objasnění případu. Zapojeným úřadům vyslovilo důvěru. Soudkyně Malsacková-Winkemannová však zřejmě nebyla jedinou členkou této strany zapojenou do plánu. Podle deníku Sächsische Zeitung je mezi zadrženými také bývalý radní za AfD v saském krušnohorském městě Olbernhau.

Zatýkalo se také v Rakousku a Itálii

Tři tisíce policistů při zátahu prohledaly 137 objektů v jedenácti spolkových zemích. Mimo jiné dům v rezidenční berlínské čtvrti Wannsee či zámeček v Bad Lobensteinu. „Byla to náročná operace a já jsem ráda, že se všichni vrátili v pořádku,“ uvedla německá ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Skupina chtěla po převratu sestavit vládní aparát zřízený jako knížectví podle monarchistických zásad. Do vedení úřadů měli být dosazeni lidé s vlivnými pozicemi v sociálně či finančně silných oblastech veřejného života.

Stanice Deustche Welle uvádí, že 24 zadržených pochází z Německa. Jeden člověk je původem z Ruska. Dalších 27 lidí je vedeno jako podezřelí. Zadržené hlásí také Rakousko a Itálie. Italská policie uvedla, že ve městě Perugia zatkla bývalého příslušníka německých speciálních jednotek.

V Rakousku byli v souvislosti s případem zatčeni dva lidé, jeden z Horních Rakous a druhý z Tyrolska. Patrně tři z podezřelých mají rakouské adresy, z toho dva jsou rodilí Němci, píše rakouský deník Der Standard, byť Spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe hovoří jen o jednom zadrženém v tyrolském Kitzbühelu. Podle listu by mohlo jít o dvaašedesátiletého rodilého Mnichovana.

Jinak se v Rakousku vyšetřování údajně soustředí na jeden esoterický spolek v Dolních Rakousích. Dva obvinění, oba ve věku 63 let, podle informací deníku vedou spirituálně-esoterický spolek nabízející kurzy samoléčitelství prostřednictvím modliteb a rituálů. Podezřelí možná fungovali jako „prorocký tým“ teroristického uskupení vzhledem k jasnovideckým schopnostem, které zjevně sami sobě připisovali, píše Der Standard.

Úřady podle něj předpokládají, že dotyční obvinění mohli být vzhledem ke svému postavení do plánů skupiny zasvěceni. Pravděpodobně však u nich byly pouze provedeny domovní prohlídky. Muž zadržený v Kitzbühelu je podle Der Standardu podezřelý z podpory „vojenské odnože“ Říšských občanů, protože byl mimo jiné pověřen zajišťováním stravování.

Vojenská odnož skupiny měla „odstranit“ demokratický právní stát

Prokuratura uvedla, že síť zatím nemá název. Podle ní byla vytvořena na základě konspiračních teorií, včetně spiklenecké teorie amerického konspiračního hnutí QAnon, a její členové jsou přesvědčeni, že Německu vládne takzvaný „hluboký stát“, tedy skryté mocenské struktury, které fungují nezávisle na politickém vedení státu a sledují vlastní cíle.

Skupina podle vyšetřovatelů existuje nejpozději od listopadu 2021. Jejím ústředním orgánem je „rada“, která má podobně jako běžné vlády své resorty – od spravedlnosti, přes zahraničí po zdravotnictví. „Členové ‚rady‘ se od listopadu 2021 pravidelně skrytě scházeli, aby naplánovali převzetí moci v Německu a vytvoření vlastních státních struktur,“ uvedli.

„Je očividné, že organizace měla dvě složky. Takzvanou radu a vojenské křídlo. To již samo o sobě ukazuje na nebezpečnost tohoto teroristického uskupení,“ uvedla ministryně Faeserová, podle které bude Německo proti extremistům postupovat tvrdě.

Vojenská odnož skupiny měla „odstranit“ demokratický právní stát i na úrovni obcí či okresů. Skupina si byla vědoma toho, že během přebírání moci budou umírat lidé. „Tento scénář chápala jako nezbytný mezikrok k dosažení kýžené ‚změny systému na všech úrovních‘,“ uvedla prokuratura.

Hnutí Říšští občané (Reichsbürger) je tvořeno řadou malých organizací a podle kontrarozvědky BfV se k němu hlásí až 21 tisíc lidí.

Jeho členové neuznávají autoritu současného vládního systému. Mnozí z nich proto odmítají platit daně a usilují o navrácení německých hranic zpět do stavu z roku 1937. Hnutí na některých místech dokonce vyhlásilo své vlastní území pojmenované jako „Druhá německá říše“ nebo „Svobodné Prusko“.

Autoři: ,
Témata: policie

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...