Německo vyváží nezaměstnané

  9:00
BERLÍN/PRAHA - O práci v cizině už v Německu nepřemýšlejí jen manažeři, lékaři a další vysoce vzdělaní lidé. Možnost, že by si hledali zaměstnání za hranicemi své země, zvažuje stále více Němců - a to včetně zedníků, tesařů nebo kuchařů. Především ti, kteří jsou ve své vlasti odkázáni na podporu v nezaměstnanosti, stále častěji balí kufry a vydávají se do zahraničí.
Řemeslník - ilustrační foto.

Řemeslník - ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

V poslední době jim v tom pomáhá také Spolkový úřad práce. Jeho pobočka ZAV (Zentrale Auslandsund Fachvermittlung), která sídlí v Bonnu, totiž zájemcům nabízí zprostředkování práce ve 35 státech světa. Na svých internetových stránkách také poskytuje podrobné informace o pracovním trhu a zvycích v dané zemi.

Lidem, kteří jsou v Německu bez práce a najdou si zaměstnání v zahraničí, navíc ZAV poskytuje finanční příspěvek na stěhování. Tak zvaná „Mobilitätshilfe“ je určena jak nezaměstnaným, kteří chtějí přesídlit za prací do ciziny, tak těm, kteří se za novým zaměstnáním musejí stěhovat v rámci Německa. „Tento příspěvek může být použit ke stěhování kamkoliv na světě,“ uvedla pro agenturu Reuters mluvčí ZAV Sabine Seidlerová. Jeho udělování je posuzováno v každém případě zvlášť. „Smyslem je pomoci nezaměstnaným najít co nejrychleji novou práci,“ dodala Seidlerová.

„Mobilitätshilfe“ však má i kritiky. Ti tvrdí, že platit lidem za to, že opustí zemi s vymírající populací, se může do budoucna ukázat jako demografická katastrofa.


Uvozovky dolníOpustit zemi s vymírající populací se může do budoucna ukázat jako demografická katastrofa.Uvozovky horní

Z Německa, kde je osmiprocentní nezaměstnost, se ročně vystěhuje přes 155 tisíc lidí. Jak LN řekl odborník na migraci z univerzity v Osnabrücku Klaus Bade, tito lidé tak činí především z ekonomických důvodů. Nejde jim přitom ani tak o vyšší plat, jako spíš o lepší pracovní podmínky a možnost realizovat se. Tito lidé už podle Badeho nechtějí mít pocit, že jsou na trhu práce jen trpěni. Chtějí být žádáni.

Největší poptávka je v zahraničí po německých lékařích, jejichž vzdělání je v cizině velmi ceněno. Zvláště ve státech Evropské unie jsou potom hodně žádáni němečtí řemeslníci. Podle Caroly Wildové, majitelky stejnojmenné berlínské personální agentury, totiž představitelé těchto profesí profitují z dobrého renomé, jakému se němečtí pracovníci těší ve světě: jsou prý pilní a spolehliví.

Do Česka se Němci nehrnou
Zatímco v minulých letech vedly v žebříčku oblíbenosti u německých migrantů Spojené státy, od roku 2004 je hitem Švýcarsko. „Jsem tu spokojený,“ pochvaloval si před časem v rozhovoru pro tento list život ve švýcarské Ženevě 29letý Němec Tobias Gorsleben. Tento počítačový programátor vyzdvihoval především skutečnost, že pracuje v mezinárodním prostředí - jeho kolegové pocházejí ze 13 různých zemí.

Do České republiky se však Němci zatím moc nestěhují. Jak vyplývá z údajů českého ministerstva práce a sociálních věcí, nyní žije v Česku 2468 německých občanů, což je 0,99 procenta všech cizinců.

Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů
Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů

Naše testerky se svými dětmi vyzkoušely dětskou vlasovou péči od značky Childs Farm. Jak byly spokojené s kvalitou obsahu, vůní a obalem? A jak...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.