Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němečtí hackeři šíří otisk prstu ministra

Ilustrační foto - otisk prstu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - otisk prstu. | foto: Lidové noviny

BERLÍN Sdružení německých počítačových hackerů Chaos Computer Club (CCC) získalo otisk palce ministra vnitra Wolfganga Schäubleho a vydalo jej na folii jako přílohu svého časopisu. Hackeři tak chtějí upozornit na nedostatky elektronického otisku, který je v Německu součástí nově vydávaných cestovních pasů. Hackeři zřejmě zneužitím otisku cizí osoby bez jejího vědomí porušili zákon o ochraně údajů.

Hackeři v klubovém časopise Die Datenschleuder, jenž vyšel v nákladu 4000 výtisků, s nadsázkou vyzvali čtenáře, aby si s pomocí přiloženého návodu vyrobili falešný prst a vydávali se za Schäubleho. Otisk prstu přitom podle současné úpravy slouží jako nezvratný způsob identifikace určité osoby. Schäublemu je nyní otisk palce jeho pravé ruky k účelům identifikace k ničemu, neboť jeho prstem se nyní může teoreticky ohánět kdekdo.

Hacker získal ministrův otisk ze sklenice
Přitom právě tomu chtěl Schäuble a další politici zavedením biometrických pasů zabránit. Ve zdůvodnění příslušného zákona se dokonce uvádí, že jen díky otiskům se může "v budoucnu bez pochybností přezkoumat, zda totožnost dotyčné osoby souhlasí s původními daty uloženými v dokumentu".

Kritikové však od začátku varovali, že i biometrické údaje lze zneužít, pokud k nim má přístup více osob. Ani v případě samotného ministra vnitra přitom nebylo získání otisku nijak obtížné. Jistý sympatizant klubu hackerů údajně ministrův otisk sňal ze sklenice po jedné pódiové diskusi. "Chceme zveřejněním vydat varovný signál," uvedl mluvčí CCC Dirk Engling.

Uvozovky dolníZhotovit fóliový podklad a napodobeninu otisku je překvapivě snadné.Uvozovky horní

Každý člověk má maximálně deset otisků prstů, které nelze nahradit, ani bezbolestně změnit. Přesto "biometrický zloděj" potřebuje ke zhotovení fóliového podkladu a napodobeniny otisku pouze přístup k použitelnému otisku, například na sklenici, digitální foťák, laserovou tiskárnu a trochu lepidla. Otisky prstů tak podle CCC nemají co dělat v bezpečnostních aplikacích, a už vůbec ne v osobních dokladech.

Hackeři: Pošlete nám otisk Merkelové
Schäubleho nechává akce hackerů zdánlivě v klidu. "Otisk mého prstu není žádným tajemstvím, ten může mít každý. Nemám se čeho obávat," prohlásil ministr vnitra. Případná žaloba ze strany ministerstva by přitom podle německých hackerů byla pouze přiznáním, že používání otisků prstů ke zjišťování totožnosti osob je problematické. Otisky prstů přitom pomáhají při identifikaci osob při výběru peněz z bankomatů nebo u vchodů do střežených objektů.

Chaos Computer Club nyní vyzývá k širšímu politickému protestu a na webových stránkách doporučuje, aby čtenáři redakci poštou zaslali otisky prstů dalších osobností. Na seznamu figurují například německá kancléřka Angela Merkelová či bavorský premiér Günther Beckstein. K tomu je přiložen návod, jak se vzorky odebírají.

V Německu se pasy s otisky prstů vydávají od loňského listopadu. V Česku se s jejich vydáváním počítá od 1. dubna příštího roku. Zavedení otisků prstů do cestovních dokladů nařídila směrnicí z roku 2004 Evropská unie.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...