Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
31. března 2008 17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němečtí hackeři šíří otisk prstu ministra

Ilustrační foto - otisk prstu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - otisk prstu. | foto: Lidové noviny

BERLÍN Sdružení německých počítačových hackerů Chaos Computer Club (CCC) získalo otisk palce ministra vnitra Wolfganga Schäubleho a vydalo jej na folii jako přílohu svého časopisu. Hackeři tak chtějí upozornit na nedostatky elektronického otisku, který je v Německu součástí nově vydávaných cestovních pasů. Hackeři zřejmě zneužitím otisku cizí osoby bez jejího vědomí porušili zákon o ochraně údajů.

Hackeři v klubovém časopise Die Datenschleuder, jenž vyšel v nákladu 4000 výtisků, s nadsázkou vyzvali čtenáře, aby si s pomocí přiloženého návodu vyrobili falešný prst a vydávali se za Schäubleho. Otisk prstu přitom podle současné úpravy slouží jako nezvratný způsob identifikace určité osoby. Schäublemu je nyní otisk palce jeho pravé ruky k účelům identifikace k ničemu, neboť jeho prstem se nyní může teoreticky ohánět kdekdo.

Hacker získal ministrův otisk ze sklenice
Přitom právě tomu chtěl Schäuble a další politici zavedením biometrických pasů zabránit. Ve zdůvodnění příslušného zákona se dokonce uvádí, že jen díky otiskům se může "v budoucnu bez pochybností přezkoumat, zda totožnost dotyčné osoby souhlasí s původními daty uloženými v dokumentu".

Kritikové však od začátku varovali, že i biometrické údaje lze zneužít, pokud k nim má přístup více osob. Ani v případě samotného ministra vnitra přitom nebylo získání otisku nijak obtížné. Jistý sympatizant klubu hackerů údajně ministrův otisk sňal ze sklenice po jedné pódiové diskusi. "Chceme zveřejněním vydat varovný signál," uvedl mluvčí CCC Dirk Engling.

Uvozovky dolníZhotovit fóliový podklad a napodobeninu otisku je překvapivě snadné.Uvozovky horní

Každý člověk má maximálně deset otisků prstů, které nelze nahradit, ani bezbolestně změnit. Přesto "biometrický zloděj" potřebuje ke zhotovení fóliového podkladu a napodobeniny otisku pouze přístup k použitelnému otisku, například na sklenici, digitální foťák, laserovou tiskárnu a trochu lepidla. Otisky prstů tak podle CCC nemají co dělat v bezpečnostních aplikacích, a už vůbec ne v osobních dokladech.

Hackeři: Pošlete nám otisk Merkelové
Schäubleho nechává akce hackerů zdánlivě v klidu. "Otisk mého prstu není žádným tajemstvím, ten může mít každý. Nemám se čeho obávat," prohlásil ministr vnitra. Případná žaloba ze strany ministerstva by přitom podle německých hackerů byla pouze přiznáním, že používání otisků prstů ke zjišťování totožnosti osob je problematické. Otisky prstů přitom pomáhají při identifikaci osob při výběru peněz z bankomatů nebo u vchodů do střežených objektů.

Chaos Computer Club nyní vyzývá k širšímu politickému protestu a na webových stránkách doporučuje, aby čtenáři redakci poštou zaslali otisky prstů dalších osobností. Na seznamu figurují například německá kancléřka Angela Merkelová či bavorský premiér Günther Beckstein. K tomu je přiložen návod, jak se vzorky odebírají.

V Německu se pasy s otisky prstů vydávají od loňského listopadu. V Česku se s jejich vydáváním počítá od 1. dubna příštího roku. Zavedení otisků prstů do cestovních dokladů nařídila směrnicí z roku 2004 Evropská unie.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...