Hacker získal ministrův otisk ze sklenice
Přitom právě tomu chtěl Schäuble a další politici zavedením biometrických pasů zabránit. Ve zdůvodnění příslušného zákona se dokonce uvádí, že jen díky otiskům se může "v budoucnu bez pochybností přezkoumat, zda totožnost dotyčné osoby souhlasí s původními daty uloženými v dokumentu".
Kritikové však od začátku varovali, že i biometrické údaje lze zneužít, pokud k nim má přístup více osob. Ani v případě samotného ministra vnitra přitom nebylo získání otisku nijak obtížné. Jistý sympatizant klubu hackerů údajně ministrův otisk sňal ze sklenice po jedné pódiové diskusi. "Chceme zveřejněním vydat varovný signál," uvedl mluvčí CCC Dirk Engling.
Zhotovit fóliový podklad a napodobeninu otisku je překvapivě snadné. |
Každý člověk má maximálně deset otisků prstů, které nelze nahradit, ani bezbolestně změnit. Přesto "biometrický zloděj" potřebuje ke zhotovení fóliového podkladu a napodobeniny otisku pouze přístup k použitelnému otisku, například na sklenici, digitální foťák, laserovou tiskárnu a trochu lepidla. Otisky prstů tak podle CCC nemají co dělat v bezpečnostních aplikacích, a už vůbec ne v osobních dokladech.
Hackeři: Pošlete nám otisk Merkelové
Schäubleho nechává akce hackerů zdánlivě v klidu. "Otisk mého prstu není žádným tajemstvím, ten může mít každý. Nemám se čeho obávat," prohlásil ministr vnitra. Případná žaloba ze strany ministerstva by přitom podle německých hackerů byla pouze přiznáním, že používání otisků prstů ke zjišťování totožnosti osob je problematické. Otisky prstů přitom pomáhají při identifikaci osob při výběru peněz z bankomatů nebo u vchodů do střežených objektů.
Chaos Computer Club nyní vyzývá k širšímu politickému protestu a na webových stránkách doporučuje, aby čtenáři redakci poštou zaslali otisky prstů dalších osobností. Na seznamu figurují například německá kancléřka Angela Merkelová či bavorský premiér Günther Beckstein. K tomu je přiložen návod, jak se vzorky odebírají.
V Německu se pasy s otisky prstů vydávají od loňského listopadu. V Česku se s jejich vydáváním počítá od 1. dubna příštího roku. Zavedení otisků prstů do cestovních dokladů nařídila směrnicí z roku 2004 Evropská unie.