21. ledna 2018 11:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němečtí sociální demokraté zahájí koaliční rozhovory s CDU/CSU Angely Merkelové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Martin Schulz v povolební televizní debatě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Schulz v povolební televizní debatě. | foto: Reuters

BERLÍN  V Bonnu na západě Německa proběhl dopoledne klíčový sjezd sociálních demokratů (SPD), kteří rozhodli, že zahájí koaliční rozhovory s CDU/CSU kancléřky Merkelové. Velká koalice se zase o krok přiblížila.

Významu nedělního hlasování zhruba 600 delegátů si byl  dobře vědom i předseda SPD Martin Schulz. „Dnes je jeden ze dnů, kdy jde o hodně SPD, naší zemi a Evropě. Mám důvěru v naše delegáty a přeji nám férovou debatu. Ať se prosadí lepší argumenty,“ napsal  ráno na twitteru.

Na konci hlasování se SPD rozhodla, že bude vést koaliční rozhovory s CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

16.ledna 2017 v 17:34, příspěvek archivován: 21.ledna 2018 v 11:52

Today at 18:00 I'll open first Strasbourg #EPlenary of 2017, which will also be my last one as @EP_President. LIVE: https://t.co/MQh3jMGdKo

Svými slovy narážel na to, že v sociální demokracii existuje řada odpůrců pokračování dosavadní velké koalice, kteří svůj názor dávají hlasitě najevo. Kritici zdůrazňují především dvě věci - z jejich pohledu nedostatečné výsledky předcházejících sondovacích rozhovorů s CDU/CSU a přesvědčení, že velká koalice sociální demokracii dlouhodobě škodí.

Schulz argumentuje tím, že toho SPD v dosavadním vyjednávání prosadila ze svého programu dost na to, aby ve vládě mohla zlepšovat životy prostých lidí. Zastánci účasti ve velké koalici jsou si dobře vědomi také toho, že další reálná varianta většinové vlády v tuto chvíli neexistuje, i toho, že předčasné volby by mohly přinést další oslabení sociální demokracie. Ta už v zářijovém hlasování se 20,5 procenta hlasů dosáhla nejhoršího poválečného výsledku. Nyní se ale její podpora pohybuje v některých průzkumech ještě níže.

Koaliční rozhovory by podle šéfa strany SPD mohly začít v nejbližších dnech. Očekává se, že budou trvat dva až tři týdny, po kterých by koaliční smlouvu museli v referendu schválit všichni členové sociální demokracie. Kdyby řekli ano, mohla by vláda, v jejímž čele by už počtvrté stála Merkelová, vzniknout během března.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz