Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Corbyn vědomě spolupracoval s StB, tvrdí její bývalý příslušník. Archiv to popírá

Svět

  10:35aktualizováno  18:39
LONDÝN/PRAHA - Nynější předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn v 80. letech vědomě spolupracoval s československou Státní bezpečností (StB) a dostával za to peníze. Novinářům to v pátek řekl bývalý příslušník StB Ján Sarkocy, který zároveň potvrdil dřívější informace, že se během svého působení na diplomatickém postu v Londýně s Corbynem opakovaně setkával.

Jeremy Corbyn. foto: Reuters

Corbyn podle Sarkocyho nebyl jediným představitelem labouristů, který spolupracoval s StB. Podle čtvrtečního vyjádření ředitelky českého Archivu bezpečnostních složek Světlany Ptáčníkové ale Corbyn patrně neměl tušení, že se stýká s rozvědčíkem.

„Byl (Corbyn) naverbován. Dostával za to (za informace) i prachy,“ uvedl Sarkocy, byť peníze mu prý sám nepředával. Dodal, že Corbyna „přihrál“ StB nyní významný poslanec labouristické strany, a že naverbování Corbyna se uskutečnilo „pod ochranou Ruska“.

Sarkocy: StB věděla, co bude Thatcherová snídat

„Všechny informace, které jsme dostávali nejen od něj, ale i od jednoho podpůrného zdroje, aby to bylo verifikovatelné, byly hodnoceny v Moskvě ?jedničkou ?. To, co nemohli dělat Rusové, jsme dělali my,“ řekl nyní 64letý Sarkocy, který žije nedaleko Bratislavy. Corbyn se podle něj například účastnil asi dvakrát ročně recepcí na československé ambasádě.

Obsah získaných informací Sarkocy neupřesnil. S nadsázkou pouze řekl, že věděl, co bude mít tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová k snídani, k obědu a k večeři a jaké šaty bude mít na sobě. Doplnil, že motivem Corbyna spolupracovat s StB patrně nebyly jen peníze a že se s ním potkal častěji než třikrát, jak to vyplývalo z dosavadních informací. Naznačil také, že StB se o Corbyna zajímala i s ohledem na jeho kontakty na rodinu jihoafrického bojovníka proti apartheidu a pozdějšího prezidenta Nelsona Mandely.

Na dotaz, zda Corbyn věděl, že mluví nejen s diplomatem, ale zároveň s příslušníkem StB, Sarkocy odpověděl, že v té době nebylo pochyb, že českoslovenští diplomaté pracují pro StB.

Archiv: Corbyn podle dokumentů agentem nebyl

Sarkocyho tvrzení je podle ředitelky českého Archivu bezpečnostních složek Světlany Ptáčníkové v rozporu s dochovanými materiály. Podle Ptáčníkové Corbyn nemohl být agentem, protože v tom případě by měl zcela jinak vedený svazek.

„Kdyby byl Corbyn agent, měl by svazek vedený v jiné kategorii. To jsou svazky řádu čtyři, to znamená že jejich čísla začínají čtyřkou,“ řekla Ptáčníková. Vysvětlila, že vedení agentů mělo svá přesná pravidla, a když se jím někdo stal, byl převeden do jiného typu svazku. Tvrzení bývalého rozvědčíka jsou podle ní v přímém rozporu s archivními materiály.

Sarkocy byl v roce 1989 z Velké Británie vyhoštěn spolu s několika dalšími rozvědčíky. Ještě v té době je v závěrečné zprávě o jeho stycích uveden Corbyn jako „RS“, tedy osoba, o niž měla rozvědka zájem, nikoli jako agent.

Sarkocyho z Británie vyhostili

Ve svazku se dochovaly pasáže, které naznačují, že rozvědka se snažila vystupovat tak, aby Corbyn neměl žádné podezření. Doslova je tam uvedeno, že výdaje na schůzky mají být takové, aby „nebolo možné dedukovať zo strany CORBYNa prípadný operatívny záujem“.

Rozvědčík Sarkocy byl z Velké Británie vyhoštěn v roce 1989, podle Ptáčníkové v souvislosti s přeběhnutím Vlastimila Ludvíka. To byl příslušník československé rozvědky, který koncem roku 1988 "zmizel“ československým úřadům v Indii. Záhy se ukázalo, že si ho převzala britská tajná služba. Jeho případem se zabýval historik Daniel Běloušek.

Británie se zajímá o archiv StB. Šéf labouristů Corbyn se údajně scházel s československým agentem

Kvůli Ludvíkovým znalostem byly ohroženy desítky československých agentů v Indii, Velké Británii, Holandsku, Francii, Belgii, Itálii, na Kypru, v Řecku a v dalších zemích. „V květnu 1989 byli v důsledku informací, které Ludvík v rámci ‚vytěžování‘ předal, vyhoštěni z Velké Británie čtyři českoslovenští diplomatičtí pracovníci pro ‚činnost neslučitelnou s jejich posláním‘,“ uvedl Běloušek v článku na toto téma. Podle přehledu uvedeného na stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů odjel Sarkocy z rezidentury Londýn 8. června 1989.

Pod ochranou Ruska

Podle čtvrtečního vydání britského listu The Sun svazek StB britského politika popisuje jako muže s negativním vztahem „ke Spojeným státům i současné politice konzervativní vlády“, kterou v té době vedla Thatcherová. Jeho postoj k východnímu bloku byl podle listu označován za „pozitivní“ a hovoří se také o jeho údajné podpoře „sovětské mírové iniciativy“.

Sarkocy v pátek tvrdil, že britská tajná služba se o naverbování Corbyna dozvěděla a že on musel Británii následně opustit. „Kdy by se v té době něco stalo, mohl jít (Corbyn) bydlet do Ruska,“ řekl.

Podle Sarkocyho, který podle archivních dokumentů jako příslušník StB působil na ambasádě v Londýne v letech 1986 až 1989 v pozici třetího tajemníka velvyslanectví, spolupracovali s StB i jiní představitelé labouristické strany. „Nebyli to jen (ti) v postavení poslanců, ale byli to z řad vyšší vrchnosti,“ řekl bez bližších podrobností.

Ze svého působení u StB měl Sarkocy podle svých slov dobrý pocit. Řekl také, že práce ho naplňovala.

Britský ministr obrany: Je to zrádce

Konzervativní britský ministr obrany Gavin Williamson v reakci na zjištění,že Corbyn spolupracoval s StB, označil předsedu labouristů za „zrádce, kterému nelze důvěřovat“. Podle britských médií to řekl ve čtvrtek u příležitosti setkání ministrů obrany NATO v Bruselu.

„To, že se stýkal se zahraničními špióny, je zrada této země. Nemůžeme mu věřit,“ prohlásil britský ministr obrany na adresu lídra opozice Corbyna. „Znovu a znovu stranil těm, kdo chtějí zničit všechno velké na této zemi, ať už je to sympatizování s teroristy či podpora rudých režimů,“ řekl také Williamson.

Teroristy měl podle britského serveru na mysli palestinské radikály či íránský režim. Corbynův mluvčí v reakci na Williamsonova slova uvedl, že ministr obrany „by se měl věnovat své práci a nevěřit úplně falešným a směšným pomluvám“. Mluvčí Corbyna hájil s tím, že se vytrvale snaží hájit mír a bezpečí občanů.  Britský ministr obrany kritizoval Corbyna poté, co bulvární list The Sun ve čtvrtek otiskl článek s titulkem „Corbyn a špión komoušů“.

Část spisu ze složky, kterou vedla StB v souvislosti s Jeremym Corbynem.
Šéf labouristické strany Jeremy Corbyn.

Corbyn schůzky přiznal s tím, že se stýkal s diplomaty z mnoha zemí. Agent byl totiž tajemníkem československého velvyslanectví. Také ředitelka českého Archivu bezpečnostních složek uvedla, že Corbyn agenta považoval za diplomata. Z dokumentů „nijak nevyplývá, že by věděl, že se stýká s rozvědčíkem“, uvedla ředitelka archivu.

Podle bývalého šéfa britské tajné služby MI6 Richarda Dearlovea byl ale Corbyn buď „neuvěřitelně naivní“ nebo přesně věděl, „co se děje, takže byl spoluviníkem“. „Dokumenty ukazují, že (Corbyn) byl cílem (StB) v době, kdy český režim pronásledoval disidenty. Režim byl nepřítelem Západu,“ řekl Dearlove podle britských médií.

Corbynův mluvčí: Pomluvy horší než bondovka

Mluvčí Corbyna v reakci na to bývalého šéfa MI6 kritizoval s tím, že by neměl přikládat důvěryhodnost falešným pomluvám, když sám „byl zapojen do nechvalně proslulé pochybné dokumentace“, která (v roce 2003) pomohla přivést Británii do „katastrofální války v Iráku“.

„Jeremy nebyl agent, důvěrný styk, informátor ani spolupracovník československé zpravodajské služby. Tato tvrzení jsou směšnou pomluvou a naprosto nepravdivá,“ uvedl na Corbynův mluvčí. Odvolával se také na tvrzení Ptáčníkové.

„To, jak bývalý československý agent Jan Sarkocy popisuje své setkání s Jeremym bylo nepravdivé před 30 lety, je to nepravdivé nyní a je to naprosto nedůvěryhodné,“ řekl dále. „Jeho líčení událostí má více děr v příběhu než špatný film o Jamesi Bondovi,“ dodal.

Autor:

Mohlo by vás zajímat