17. května 2014 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neodradil je ani hustý déšť. České horolezce v Rakousku zachraňoval vrtulník

Horolezec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horolezec - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Vrtulník a dvě desítky záchranářů se musely v pátek zapojit do záchrany tří českých horolezců, kteří se navzdory špatnému počasí rozhodli pokořit skalní stěnu v Halstattu poblíž hornorakouského Gmundenu. Informovala o tom agentura APA.

Dva muži a jedna žena se v pátek rozhodli k výstupu po stěně Seewand, která je považována ze jednu z nejtěžších zajištěných horolezeckých cest v Rakousku. Neodradil je ani intenzivní déšť.

Asi v polovině výstupu se ale déšť změnil ve sníh, a trojice proto přivolala pomoc. Jeden muž a žena čekali na stěně na záchranáře, další muž se rozhodl výstup dokončit.

Kvůli husté mlze nemohl vrtulník horolezce vyzvednout přímo na stěně, a dvojici proto museli pomoci slanit záchranáři. Ke třetímu horolezci se ale zezdola nemohli dostat, protože stěna byla zamrzlá a zasněžená.

Asi dvacet záchranářů proto muselo vystoupat na vrchol, odkud muže nakonec dnes nad ránem vyprostili a podchlazeného transportovali do nemocnice.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!