21. října 2014 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po tragédii v Himaláji mění Nepál pravidla pro turisty

Nepálští vojáci během operace na záchranu horolezců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepálští vojáci během operace na záchranu horolezců. | foto: ČTK

KÁTHMÁNDÚ Nepálské úřady oznámily, že zavedou nová pravidla pro turistiku v Himálaji. Chtějí tak předejít opakování tragédie z minulého týdne, při níž pod přívaly sněhu zahynulo 41 lidí.

Na trasu v oblasti osmitisícovek budou pouštět pouze výpravy s kvalifikovanými průvodci a nosiči, uvedla agentura AP. Členové expedic se budou muset rovněž před zahájením treku registrovat u místních úřadů a půjčit si navigační přístroj GPS, aby je případně záchranáři mohli snáz najít.

Jedna z obětí tragédie v Himaláji.

Jedna z obětí tragédie v Himaláji.

Součástí nových pravidel má být i vytvoření systému včasného varování před nepříznivým počasím. Sněhovou bouři, která minulý týden zabíjela ve středním Nepálu, meteorologové předpovídali. Údajně byla dozvukem tajfunu Hudhud, který předtím udeřil na východní Indii. Přeživší turisté v Nepálu si ale stěžovali, že před kritickými povětrnostními podmínkami nebyli nijak varováni.

Nepálská vláda chce nová pravidla oficiálně oznámit před začátkem příští horolezecké sezony na jaře 2015.

K TÉMATU:

Na okružní cestě kolem hory Annapurna ve středním Nepálu zůstalo minulý týden kvůli sněhové vánici a lavinám uvězněno několik set lidí, včetně mnoha zahraničních turistů. Podle nepálských úřadů jsou již všichni v bezpečí a pátrací a záchranné práce byly ukončeny. Záchranáři ale musejí ještě vyprosit osm těl obětí, která jsou údajně pohřbena pod sněhem, napsal v úterý zpravodajský server BBC News. Bilance mrtvých tak pravděpodobně dále vzroste.

Nepálské úřady uvedly, že jeden z důvodů tak vysokého počtu obětí byl fakt, že se na trase pohybovalo množství nezávislých turistů bez průvodců. Ti se při příchodu bouře špatně rozhodli a pokračovali v cestě, místo aby se zastavili a vyhledali nejbližší úkryt.

Lidovky.cz, ČTK