Neděle 8. září 2024, svátek má Mariana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nepokoje v Kyrgyzstánu mohou mít i 2 tisíce obětí, říká prezidentka

Svět

  18:18
BIŠKEK - Roza Otunbajevová, prozatímní prezidentka Kyrgyzstánu, dnes navštívila město Oš na jihu země, aby se pokusila zmírnit etnické napětí mezi kyrgyzskou a uzbeckou komunitou. Násilné střety si podle oficiálních zdrojů od minulého týdne vyžádaly nejméně 200 obětí. Sama prezidentka ale mluví o více než dvou tisících.

Roza Otunbajevová, prozatímní prezidentka Kyrgyzstánu na návštěvě města Oš foto: ČTK

Roza Otunbajevová během své návštěvy slíbila, že se pokusí umožnit návrat uprchlíkům, jejichž počet OSN odhaduje až na 400 tisíc. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že konfliktem v Kyrgyzstánu může být zasažen až milion lidí.

Podle oficiální bilance si potyčky na jihu Kyrgyzstánu vyžádaly od 11. června nejméně 200 mrtvých. Prezidentka ale již před svou dnešní cestou připustila, že počet obětí by mohl dosáhnout i dvou tisíc. "Násobila bych oficiální čísla deseti," řekla v rozhovoru pro ruský list Kommersant. "Na venkově je mnoho mrtvých, kteří byli podle muslimských zvyků pochováni vždy ještě před západem slunce," vysvětlila.

Plačící uzbecké ženy během projevu náměstka americké ministryně zahraničí Roberta Blakea

Náměstek americké ministryně zahraničí Robert Blake, který dnes zavítal do uprchlických táborů poblíž města Andižan v sousedním Uzbekistánu, označil situaci v jižním Kyrgyzstánu za humanitární krizi a vyzval k nezávislému vyšetření násilností na kyrgyzském území.

"Spojené státy jsou velmi znepokojeny zprávami o pokračujícím násilí v jižním Kyrgyzstánu. Vyzýváme přechodnou kyrgyzskou vládu, aby podnikla okamžité kroky k zastavení násilností," prohlásil Blake, který má v plánu i rozhovory se zdejší prozatímní vládou.

Náměstek americké ministryně zahraničí Robert Blake navštívil uprchlický tábor poblíž města Andižan

"Vzhledem k velkému počtu uzbeckých běženců, jejichž příběhy by měly být vyslechnuty, je zapotřebí, aby vyšetřování v Kyrgyzstánu bylo doprovázeno také vyšetřováním nezávislého orgánu," dodal Blake a zároveň ocenil rychlost a konstruktivnost uzbecké vlády při zajišťování základních potřeb uprchlíků.

Mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) Elisabeth Byrsová ve čtvrtek prohlásila, že po kyrgyzsko-uzbeckých střetech se bez domova v Kyrgyzstánu ocitlo kolem 300 tisíc lidí a dalších až 100 tisíc uprchlo do Uzbekistánu.

Uzbečtí muži používají ohořelá auta jako barikádu

Podle WHO v důsledku konfliktu může v Kyrgyzstánu a Uzbekistánu potřebovat pomoc až milion lidí. "WHO pracuje se scénářem, podle nějž by mohl být přímo či nepřímo situací postižen až milion osob," citovala agentura AFP představitele organizace Giuseppeho Annunziatu. Údaj zahrnuje lidi, kteří uprchli ze svých domovů přes hranici, běžence, kteří zůstali v Kyrgyzstánu, rodiny, které uprchlíky přijaly, a další. "Toto číslo představuje ten nejhorší předpokládaný scénář," dodal Annunziata.

Vztahy mezi Uzbeky a Kyrgyzy

Uzbecká menšina tvoří v Kyrgyzstánu 15 až 20 procent populace. Vzájemné vztahy jsou při tom napjaté již několik let a to také z ekonomických důvodů. Uzbekové jako tradiční farmáři a obchodníci, kteří vyznávají sunnitskou větev islámu, ale mluví jiným turkickým jazykem, vždy prosperovali více než Kyrgyzové, kteří vycházejí z nomádských tradic.

V mocenských úřadech ale má více než jeden milion Uzbeků, kteří žili před současnou krizí v Kyrgyzstánu, jen minimum zástupců a stěžuje si na politickou i kulturní diskriminaci v zemi. Násilné střety mezi oběma etniky si na jihu státu v 90. letech vyžádaly stovky mrtvých.

Otunbajevová při svém projevu na centrálním náměstí v dvousettisícovém městě Oš, jehož ulice lemují trosky ohořelých budov, vyjádřila naději, že dobrá vůle příslušníků kyrgyzského a uzbeckého etnika umožní ukončení násilností.

"Zrekonstruujeme město Oš, takže se lidé budou moci vrátit do svých domovů," dodala politička, jejíž vláda, která se dostala k moci při dubnovém převratu, je kritizována, že nedokázala včas zastavit střety mezi Kyrgyzy a uzbeckou menšinou na jihu země a zvládnout s tím související humanitární krizi.

Násilí, které vzplálo 11. června, od pondělka pomalu utichá. V Oši se ale podle agentury Reuters nadále ozývá sporadická střelba. Etničtí Uzbekové vystavěli barikády kolem svých čtvrtí a vytyčili tak zřetelné hranice oddělující je od kyrgyzských částí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!