Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neštěstí v Makedonii: Na Ochridském jezeře se rozlomila loď, 15 mrtvých

Svět

  13:30aktualizováno  6. září 11:45
SKOPJE - Při lodním neštěstí na Ochridském jezeře v Makedonii se v sobotu utopilo 15 Bulharů, oznámil bulharský premiér Bojko Borisov. Zachránit se podařilo 42 lidí, čtyři osoby leží mimo ohrožení života v nemocnici. Sofia vyhlásila na pondělí den smutku, Skopje si mrtvé připomíná dnes. Makedonský ministr dopravy Mile Janakieski v souvislosti se zkázou plavidla nabídl z morálních důvodů svou rezignaci.

Záchranáři pomáhají z vody přeživším pasažérům. foto: Reprofoto

Loď jménem Ilinden se rozlomila asi 200 metrů od břehu, vrak se poté velmi rychle potopil. Přeživší později vypověděli, že na lodi nebyly záchranné vesty. Lidé prý ve snaze zachránit se brali vše, co mohlo plavat.

Jeden ze zachráněných, který udal jen jméno Ivan, řekl, že neumí plavat, podařilo se mu ale zachytit za část dřevěné paluby. Poté k němu připlavala jeho žena se třemi dalšími muži se záchranným plovákem. Během celé doby prý držel nad hladinou jinou ženu, která rovněž neuměla plavat.

Příčinu nehody úřady vyšetřují. Makedonská ministryně vnitra Gordana Jankulovská prohlásila, že loď byla zřejmě přetížená, protože její povolená kapacita byla 43 osob. Původní zprávy hovořily až o 73 lidech na palubě, policie později údaj upřesnila. Spekuluje se také nad špatným technickým stavem, ačkoliv prý plavidlo z 30. let minulého století nedávno prošlo technickou kontrolou.

Úřady vyslechly třiadvacetiletého kapitána a jeho pobočníka. Oba prý tvrdili, že před potopením slyšeli ze zádi hlasité křupnutí. Většina pasažérů byli postarší turisté z Bulharska, kteří se plavili z přístavního města Ochrid do asi 30 kilometrů vzdáleného kláštera svatého Nauma u albánských hranic. Sofie vyslala pro své občany zvláštní letoun, který 38 ze 40 zachráněných Bulharů ještě v noci dopravil zpět do vlasti. V Makedonii zůstali jen průvodce výletní skupiny a řidič autobusu.

Tektonické Ochridské jezero s průzračně čistou vodou, jehož třetina náleží Albánii, bylo v roce 1980 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V jezeře, podle AP nejhlubším na Balkáně, žije řada jedinečných živočišných i rostlinných druhů, které se jinde na světě nevyskytují. Na jeho břehu stojí několik pravoslavných klášterů, které jsou vyhledávaným cílem turistů. Město Ochrid bylo v 9. století známé jako centrum slovanské kultury.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat