Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nestřílejte po nás šípy, jinak použijeme ostrou munici, varuje hongkongská policie demonstranty

Srážky policistů s demonstranty v Hongkongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srážky policistů s demonstranty v Hongkongu. | foto: Reuters

Hongkong  V Hongkongu se v neděli vyhrotila situace kolem polytechnické univerzity, obsazené asi 200 studentů. Do pozdních hodin a až do pondělního rána místního času (dnešního večera SEČ) u objektu byli policisté a akademici, prodemokratičtí poslanci a jeden biskup a snažili se vyjednávat s policií. Demonstranti na policisty házeli při akcích zápalné lahve a další předměty a police pak pohrozila, že bude nucena použít ostrou munici.

Policie podobně jako v předchozích případech použila proti protestujícím slzný plyn a demonstranti se bránili benzinovými bombami a podomácku vyrobenými zbraněmi. Jeden policista byl zraněn šípem, který ho zasáhl do nohy. Šlo o jedny z nejdramatičtějších scén za pět měsíců trvání krize v bývalé britské kolonii. Při dalším incidentu pak na policisty zezadu najížděl automobil. Jeden z policistů na něj vypálil dávku ze své zbraně, auto se obrátilo a ujelo.

Slzný plyn policisté nasadili po několika klidných ranních hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně. Studentští aktivisté naopak využili benzinových bomb, z nichž některé zapálily stromy mimo areál.

Police večer vyzvala radikální demonstranty, aby přestali používat zápalné bomby, šípy, auta a další smrtící prostředky. Pohrozila, že v opačném případě bude nucena sáhnout k silovým prostředkům včetně ostré střelby.

Některé části univerzitního kampusu dnes vypadaly spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými demonstranty na hradbách, kteří měli improvizované zbraně jako cihly, bedny zápalných bomb, luky a šípy. „Nechceme útočit na policii, jen chceme chránit náš kampus a chceme chránit Hongkong,“ řekl agentuře Reuters dvacetiletý student Chan.

Srážky policistů s demonstranty v Hongkongu.
Demonstranti v Hongkongu.

V pondělí ve dvě hodiny ráno místního času (dnes v 19:00 SEČ) přišel k univerzitě hongkongský biskup Joseph Ha se skupinou prodemokratických poslanců a hovořil s policisty ve snaze zahájit dialog s policejním velitelem. 

„Nehodláme nikoho obviňovat, doufáme v poklidné řešení. Vidíte, že nemáme žádné masky ani zbraně, chceme jenom hovořit a pomoci zklidnit situaci,“ sdělil Ha. Policisté ale na skupinku namířili světlomety a přikázali jí okamžitě odejít.

Poslanec Fernando Cheung řekl, že policie odmítla s touto skupinou vyjednávat už několikrát. Snažil se telefonovat hongkongské správkyni Carrie Lamové a požádat ji o to, aby pomohla lidem na univerzitě v klidu a bezpečí odejít bez hrozby, že budou zatčeni. 

Spojení s Lamovou se ale nepodařilo. Cheung si myslí, že mnoho studentů chce univerzitní areál opustit. Nejdůležitější podle něj je zabránit policii použít ostrou munici.

Místní tisk píše, že studenti jsou přesvědčeni, že jsou v policejním obklíčení. Ze snímků z místa je patrné, že policisté u sebe mají poloautomatické zbraně. Vyzvali všechny, aby místo opustili jediným průchodem, který byl ponechán na severní straně kampusu. Podle přítomného sociálního pracovníka se ale lidé bojí výzvy uposlechnout, protože, ti, kdo to učinili, byli zatčeni. Podle tohoto zdroje jsou uvnitř kampusu i děti staré 11 a 12 let, chtěly by odejít, ale bojí se.

Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, která zůstává obsazena aktivisty. Ti ji využívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Po nedělní půlnoci místního času (dnes večer SEČ) zaplavilo ulice poblíž polytechniky několik tisíc lidí. Jeden z nich řekl, že nejde jen o to podpořit ty, kdo jsou uvnitř, ale dát najevo nesouhlas s postupem policie.

Šest měsíců trvající protivládní protesty ve finančním centru se 7,5 miliony obyvatel poznamenalo vzrůstající násilí, ačkoli účast na demonstracích se podle agentury AP postupně snižuje.

Protesty v Hongkongu jsou namířené proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy.

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!