21. října 2019 20:56, aktualizováno  21:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Netanjahu nedokázal sestavit vládu, šanci dostane rival izraelského premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že se mu nepodařilo sestavit novou vládní koalici, a mandát na sestavení nového kabinetu tak vrací prezidentovi Reuvenu Rivlinovi. Kancelář hlavy státu mezitím informovala, že šanci na sestavení nové vládní koalice nyní bude mít Netanjahuův rival, lídr centristické strany Modrá a bílá, Benny Ganc. Informoval o tom izraelský list The Times of Israel.

Zářijové předčasné volby v Izraeli skončily pro Netanjahuův pravicový Likud i pro centristické uskupení Modrá a bílá vyrovnaným výsledkem. Sestavením vlády byl sice pověřen právě dosluhující premiér Netanjahu, nepodařilo se mu však získat podporu nadpoloviční většiny poslanců.

Benny Gantz hlavní soupeř premiéra Benjamina Netanjahua v úterních...
Premiér Benjamin Netanjahu a prezident Reuven Rivlin.

Netanjahu v projevu uvedl, že bez přestávky usiloval o vytvoření „široké vlády národní jednoty“, která by zahrnovala Likud, jeho menší náboženské spojence a Modrou a bílou. Jeho snahy ale prý Ganc zablokoval. „V uplynulých týdnech, jsem udělal vše pro to, aby Benny Ganc přišel k jednacímu stolu... Bohužel to prostě opakovaně odmítl,“ řekl Netanjahu. List The Times of Israel upozornil, že Netanjahu mandát vrátil několik dní předtím, než mu měla vypršet lhůta na sestavení nové vlády. Jair Lapid, který byl na kandidátce Modré a bílé druhý, v reakci na premiérovo dnešní oznámení poznamenal, že Netanjahu „opět selhal“.

Jair Lapid, který byl na kandidátce Modré a bílé druhý, v reakci na premiérovo dnešní oznámení poznamenal, že Netanjahu „opět selhal“, zatímco Modrá a bílá uvedla, že bude usilovat o „vytvoření liberální vlády jednoty“.

V případě, že by se ani Gancovi nepodařilo sestavit koalici, což je podle odhadů současného koaličního potenciálu možné, mohl by Rivlin tím pověřit některého z poslanců, pokud by viděl šanci na úspěch, v opačném případě by se v Izraeli musely letos konat volby již potřetí.

Kancelář prezidenta po oznámení Netanjahua uvedla, že Rivlin bude nyní mít konzultace se zástupci dalších politických stran a má v úmyslu jim oznámit, že sestavením nové vlády pověří Gance.

Netanjahu, který je nejdéle vládnoucím izraelským premiérem (kabinet řídí od března 2009 a předtím byl předsedou vlády v letech 1996-1999) je politicky oslaben v důsledku obvinění z korupce, které odmítá. Někdejší náčelník generálního štábu izraelské armády Ganc se zatím nechal slyšet, že nebude ve vládě s trestně stíhaným premiérem. Generální prokurátor by měl nyní do poloviny prosince oznámit, zda Netanjahua obžaluje.

Likud v zářijových volbách získal 32 křesel ve 120členném parlamentu, Modrá a bílá 33. Jelikož měl ale Likud o něco větší koaliční potenciál, byl nejprve sestavením vlády pověřen Netanjahu.

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.