15. února 2015 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Netanjahu vyzval po útocích v Kodani k masivnímu stěhování Židů do Izraele

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval v reakci na nedělní útok v kodaňské kavárně evropské Židy k vystěhování do Izraele. Jeho kabinet prý hodlá podporovat masivní vystěhovalectví Židů z Evropy. Výzva přichází měsíc před chystanými parlamentními volbami v Izraeli.

Útočník v sobotu zaútočil na kavárnu v Kodani a synagogu, kde se konala debata o svobodě slova. Policie ho v neděli zastřelila. Dánské úřady zatím nevydaly žádné informace o jeho totožnosti, připouštějí ale, že se pokoušel napodobit lednový masakr v Paříži, kde teroristé zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a na prodejnu židovských rituálních potravin.

Ostrou reakci vyvolaly kodaňské události v Izraeli. Premiér Benjamin Netanjahu v neděli před schůzí vlády prohlásil, že jeho kabinet hodlá podnítit „masivní vystěhovalectví“ evropských Židů do Izraele.

K TÉMATU:

Antisemitismus

„Židé jsou znovu vražděni jen proto, že jsou Židé. Tato vlna útoků bude pokračovat, stejně jako vražedné antisemitské útoky. Židé si zaslouží bezpečí v každé zemi, ale my říkáme našim židovským bratrům a sestrám, že jejich domovem je Izrael,“ sdělil Netanjahu. Reagoval tak na informace, že jednou z obětí kodaňských atentátů je mladý Žid.

Netanjahu přitom ke stěhování vyzýval Židy i po útoku na pařížskou redakci Charlie Hebdo a následnou střelbu v košer lahůdkářství, při které zemřeli čtyři židovští zákazníci. „Každý Žid, který se bude chtít vystěhovat do Izraele, tu bude přijat s otevřenou náručí,“ prohlásil tehdy Netanjahu. Jeho současná emotivní výzva přochází měsíc před chystanými parlamentními volbami a je tak dost možná pouze předvolebním trikem.

Lidovky.cz, ČTK
  • 18Diskuse

Najdete na Lidovky.cz