Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Netanjahuův politický konec je blíž. Expremiéra dohání vyšetřování korupce a zneužívání pravomocí

Netanjahu na zasedání parlamentu k vyslovení důvěry nové vládě. foto: Reuters

Co do vlivu na izraelskou politiku v posledním čtvrtstoletí neexistuje nikdo, kdo by se s ním mohl alespoň vzdáleně měřit: pětinásobný bývalý premiér Benjamin Netanjahu. Teď má Bibi, jak mu přezdívají Izraelci, nakročeno do politického důchodu. Jenže ne z vlastní vůle.
  5:00

Podle informací izraelských médií se totiž Netanjahu „velmi brzy“ chystá podepsat dohodu o vině a trestu v kauze obvinění ze zpronevěry a zneužívání pravomocí a dalších závažných trestných činů, kterých se měl dopustit v době, kdy byl izraelským premiérem. Jedná se o několik paralelně šetřených případů, které se táhnou od roku 2017.

Netanjahu měl mimo jiné přijímat drahé dary od vlivných izraelských byznysmenů výměnou za jim příznivou vládní politiku. V jiné větvi „kauzy Netanjahu“ měl zase tehdejší premiér uzavřít tajnou dohodu s vydavatelem jednoho z nejčtenějších izraelských deníků Jedi’ot achronot, jejíž podstatou byl výměnný obchod: premiér měl protlačit v parlamentu legislativu, která by omezila konkurenci zmíněného deníku, a ten měl na oplátku o Netanjahuovi zveřejňovat pochvalné články.

Netanjahu byl oficiálně obviněn v listopadu 2019 a v případě prokázání viny mu hrozí až deset let za mřížemi. Obvinění přišlo v době, kdy se Izrael pod premiérem Netanjahuem nacházel v hluboké politické krizi. Země měla za sebou dvoje nerozhodné volby a politici včetně Netanjahua nebyli schopni se domluvit na životaschopné vládě.

Spor o „morální hanebnost“

Netanjahu, který na základě povolební dohody svých oponentů musel opustit premiérské křeslo teprve v červnu 2021, až do nedávna setrvale popíral jakákoli pochybení a podle svého zvyku nešetřil silnými slovy. Úřad izraelského generálního prokurátora Avichaje Mandelblita, který jeho kauzy dozoroval, označil za „prokurátorskou totalitu“ a obviňoval své politické konkurenty, že se proti němu spolu s vyšetřovateli spikli.

Teď ale expremiér zjevně pochopil, že tahá za kratší konec, a podle deníku The Jerusalem Post i dalších izraelských médií je ochoten jednat s Mandelblitem o dohodě o vině a trestu. Jejím základem by mělo být expremiérovo přiznání se k méně závažným činům zpronevěry a zneužití pravomocí, za něž by přijal trest odnětí svobody na dobu šesti měsíců (ten by si však mohl odpykat buď v domácím vězení, nebo veřejně prospěšnou činností) a zákaz veřejné a politické činnosti na dobu sedmi let.

Korupce, z níž expremiéra vyšetřovatelé rovněž podezřívají, se v dohodě objevit nemá.

Podle izraelské televizní stanice Channel 12 ale věc ještě není úplně jistá. Prokurátor Mandelblit, který Netanjahuovi nedůvěřuje, údajně nechce s expremiérovým týmem zahájit jednání, dokud Netanjahu nebude souhlasit se základními obrysy dohody. Největší spor se prý nyní vede o to, zda dohoda bude obsahovat formulaci o tom, že se expremiér dopustil „morální hanebnosti“ – prokuratura si to klade jako podmínku.

Podle The Jerusalem Post hraje v celé věci důležitou roli bývalý předseda izraelského Nejvyššího soudu Aharon Barak. Ten má pomáhat formulovat dohodu tak, aby se izraelská politika zbavila Netanjahuova stínu jednou provždy (což by u 72letého politika v případě sedmiletého zákazu činnosti bylo de facto splněno), současně však bez exemplárně tvrdého trestu. Ten by totiž s ohledem na nemalý počet Netanjahuových příznivců zcela jistě ještě více rozdělil již tak rozhádanou izraelskou společnost.

Co bude se stávající vládou?

Pokud Netanjahuovy kauzy skutečně v příštích dnech dospějí do finále, je dost možné, že se to rychle odrazí na aktuálním politickém provozu. V Izraeli totiž na základě voleb konaných v březnu 2021 (bylo to čtvrté předčasné hlasování v řadě během dvou let) nyní vládne široká koalice sdružující jak pravicové, tak levicové strany, členem je dokonce i arabská strana Ra’am. Hlavním pojícím tmelem na první pohled nesourodého spojenectví je odpor proti Netanjahuovi – a je otázkou, zda by po definitivním odchodu úhlavního nepřítele ze scény zůstalo ještě něco dalšího, co vládu drží pohromadě.

Spekuluje se zejména o tom, že pravicový Likud, v jehož čele Netanjahu stále stojí, by si po expremiérově uznání viny musel zvolit nové vedení. To by se následně mohlo snáze domluvit s jinými pravicovými či středovými stranami, a stávající kabinet tak svrhnout.

Likud se přitom těší v izraelské společnosti značné podpoře a v loňských volbách získal nejvíce hlasů (24 procent). Na sestavení vládnoucí koalice s Netanjahuem jako premiérem to sice nestačilo, ovšem s novým lídrem v čele strany by to při příštím hlasování mohlo dopadnout jinak.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat