Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Neúspěch ženevské konference není naše vina, tvrdí Írán

Svět

  10:11aktualizováno  10:17
TEHERÁN - Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf popřel, že to byl Írán, kdo zmařil dohodu na nedávných ženevských jednáních. V pondělí to řekl ministr zahraničí USA John Kerry, který se rozhovorů o íránském jaderném programu zúčastnil. Otázka Íránu vnáší napětí do americko-izraelských vztahů, upozornila list Haarec.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v Ženevě foto: Reuters

Původně bylo ohlášeno, že jednání v Ženevě, která se konala od čtvrtka do soboty, budou završena dohodou. Nakonec z toho ale sešlo, i když většina vyjednávacích zemí narychlo povolala šéfy svých diplomacií. Objevily se zprávy, že dohodu zmařila Francie, což ale Kerry vyloučil. Řekl, že vyjednávací státy byly zajedno a že od dohody nakonec couvl Írán.

VÍCE ZDE:

Moskva: Kerryho interpretace je zjednodušená

Zaríf to ale popřel a v íránské televizi v pondělí večer řekl, že podobná konfliktní prohlášení "ubírají věrohodnosti těm, kdo stále mění názory a podrývají důvěru". "Cílem toho dialogu je posílit důvěru," řekl Zaríf. Podle něj se za třídenního jednání v Ženevě podařilo výrazně pokročit. Nejvíce času si prý ale vyžádaly diskuse mezi USA, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem, protože tyto země se snažily vyřešit neshody, které panovaly mezi nimi.

S Íránem o jeho jaderném programu vyjednává tato skupina mnoho let, ale neúspěšně. Írán má dokázat, že nepracuje na atomové bombě, jak se některé státy domnívají. Odmítá se ale vzdát určitých technologií, jak chtějí vyjednávači.

Kerryho slova o tom, že to byl Írán, kdo v Ženevě odmítl podepsat přichystanou dohodu, dnes popřelo i Rusko. Tamní agentury citovaly nejmenovaný zdroj z ministerstva zahraničí, podle něhož je Kerryho interpretace událostí zjednodušená. "Návrh textu připraveného Američany Íráncům vyhovoval, ale při schvalování pak nebylo možné dospět ke shodě. Ne však vinou Íránců," sdělil tento zdroj.

Rozhovory mají pokračovat 20. listopadu. Podle mnohých diplomatů je dohoda stále možná, Kerry v pondělí řekl, že by se k ní dalo dospět za několik měsíců.

Jaderné sbližování světa s Íránem rozděluje Izrael a USA

Čím více se rýsuje možná dohoda v jaderném sporu s Íránem, tím nabývají na hlasitosti varování izraelského premiéra Netanjahua. Ve své roli "brzdaře" se ale Izrael ocitá ve stále větší mezinárodní izolaci. Nedávná ženevská jaderná jednání se postarala o nové silné napětí především v jeho vztazích se Spojenými státy. Kerry a Netanjahu se už ve sporu o to, jestli je snaha o diplomatickou dohodu s Teheránem skutečně tou správnou cestou, pustili do otevřené slovní bitvy.

Prudkost Netanjahuovy reakce na rýsující se dohodu mezinárodního společenství s Teheránem překvapila dokonce i kritiky izraelského premiéra, napsal v pondělí komentátor listu Haarec.

Kerryho chování při pátečním napjatém setkání označil Netanjahu za "bodnutí dýkou od Američanů". Společná tisková konference, která se měla uskutečnit před Kerryho odletem z Izraele, byla zrušena - podle zpráv v médiích údajně proto, aby se předešlo veřejné konfrontaci. Během své třídenní zprostředkovatelské mise na Blízkém východě Kerry nezvykle ostře kritizoval i izraelskou výstavbu v židovských osadách na palestinských územích.

Americký ministr zahraničí John Kerry s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem

Nálada mezi oběma stranami je už zase podobně špatná jako před "ofenzivou šarmu" amerického prezidenta Baracka Obamy za jeho březnové návštěvy v Izraeli, napsal Haarec. Hlavní americká vyjednávačka na ženevských jednáních, Kerryho náměstkyně Wendy Shermanová, dorazila v neděli do Jeruzaléma, aby izraelské vedení informovala o detailech - a očividně také, aby utišila vzrušení.

Netanjahu používá stále těžší slovní kalibr k varování světových mocností před diplomatickou předběžnou dohodou s Teheránem v jaderném sporu. V neděli mluvil o "špatné a nebezpečné dohodě". Ministr hospodářství Naftali Bennett byl ještě otevřenější. "Jestli někdy za deset let vybuchne v New Yorku kufřík s atomovou bombou, bude jasné, že se tak stalo kvůli ústupkům z dnešních dnů," řekl ve vojenském rozhlase. Izrael žádá mimo jiné, aby Írán na svém území zcela ukončil obohacování uranu.

Kerry: Nejsme slepí ani hloupí

Kerry ovšem reagoval na nářky z Izraele se zřejmou netrpělivostí. "Nejsme slepí a nemyslím, že jsme hloupí," řekl v rozhovoru s americkou stanicí NBC v jasné odpovědi Netanjahuovi. Není si prý jistý, jestli izraelský premiér skutečně zná detaily dohody s Teheránem, "protože přece ještě vůbec nebyla uzavřena".

"Jsem velmi dobře informován o detailech návrhů předložených Íráncům," kontroval v neděli večer Netanjahu v souvislosti s jednáním pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa v Ženevě. Kritizoval, že Írán tudíž nemusí vůbec vážně omezit svůj jaderný program, přesto ale dosáhne uvolnění sankcí.

"Když jde o bezpečnost židovského národa, nebudu mlčet," zdůraznil Netanjahu. Premiér opakovaně nepřímo hrozil, že Izrael v případě nutnosti i sám zasáhne vojensky proti íránským jaderným zařízením. Dokud trvají diplomatické snahy vůči Íránu, je to ovšem považováno za prakticky nemožné.

Proto zatím zbývá izraelskému premiérovi jen diplomatické jeviště: před příštím kolem jednání 20. listopadu v Ženevě každopádně Netanjahu podnikne všechno pro to, aby z dočasné krize mezi Íránem a světovými mocnosti udělal krizi trvalou, napsal v pondělí komentátor listu Jediot Achronot.

Autoři: ,