Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
6. září 2018 8:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odboj v Bílém domě. Část Trumpovy administrativy úmyslně hatí část jeho agendy

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

Washington Americký list The New York Times (NYT) zveřejnil ve středu na svém webu názorový článek, podle nějž v administrativě prezidenta Donalda Trumpa existuje skupina lidí, která se snaží hatit prezidentovu agendu, aby ochránila demokratické instituce. Autorem anonymního příspěvku je podle NYT „vysoce postavený“ vládní úředník. Prezident Trump označil zveřejnění článku za hanebnost, mluvčí Bílého domu neznámého autora označila za zbabělce a vyzvala jej, aby na svou funkci rezignoval.

„Jsem součástí odporu uvnitř Trumpovy administrativy,“ zní titulek názorového článku zveřejněného v prestižním americkém deníku. „Pracuji pro prezidenta, ale jako stejně smýšlející kolegové jsem přísahal, že budu hatit části jeho agendy a jeho nejhorší sklony,“ napsal anonymní autor, podle kterého to lidé činí ve snaze „ochránit demokratické instituce“ do doby, než Trump opustí úřad. Zároveň zdůraznil, že není levicový a přeje si, aby současná vláda měla úspěch.

Kořeny současného problému podle autora příspěvku tkví v Trumpově „amorálnosti“ a „impulzivním“ způsobu vedení. 

List NYT označil zveřejnění příspěvku bez uvedení autora, jehož totožnost sám zná, za „ojedinělý krok“. „Domníváme se, že zveřejnit tuto esej anonymně je jediným způsobem, jak přinést našim čtenářům důležitý pohled,“ napsal deník.

„Neberte mě špatně. Jsou zde místa, která téměř neutuchající negativní popisování administrativy nezachycuje: efektivní deregulace, historická daňová reforma, větší armáda a další. Ale tyto úspěchy příchází i přes - ne kvůli - prezidentův styl vedení, které je impulzivní, konfliktní, malicherné a neefektivní,“ píše anonymní insider z Bílého domu.

„Jednání s ním často odbíhají od tématu, dostává se do neustále opakujících tirád křiku a jeho vznětlivost přináší napůl dodělaná, špatně informovaná a často i lehkovážná rozhodnutí,“ popisuje práci s prezidentem autor, podle kterého se Trumpův názor na jedno téma často mění z minuty na minutu. A to i v důležitých otázkých.

„Odboj“ v rámci Bílého domu dokonce uvažoval o tom, že by kvůli nestabilitě prezidenta invokoval 25. dodatek americké Ústavy, který jasně stanovuje následovnictví v případě odvolání prezidenta. Nakonec k tomu však nedošlo, jelikož „nikdo nechtěl vyvolat ústavní krizi“.

„Uvnitř administrativy je tichý odboj lidí, kteří si zvolili postavit zemi na první místo,“ napsal ke konci komentáře autor. „Budeme tak dělat, co můžeme, abychom vedli administrativu správným směrem, dokud to - jedním, nebo druhým způsobem - neskončí.“

Hanebnost, tvrdí Trump

Prezident Trump zveřejnění nepodepsaného příspěvku označil za „opravdovou hanebnost“ a jeho autora za „zbabělého“. „Nemají rádi Donalda Trumpa a já nemám rád je,“ uvedl šéf Bílého domu na adresu NYT. „VELEZRADA?“ napsal krátce poté na twitteru. Zda tweet odkazuje na článek v NYT, ale zatím není jasné.

„Existuje skutečně takzvaný ‚vysoce postavený vládní úředník‘, nebo je to jen selhávající The New York Times se svým dalším vymyšleným zdrojem? Pokud skutečně ta zbabělá anonymní osoba existuje, The Times ji/jej musí okamžitě vydat vládě za účelem národní bezpečnosti,“ dodal prezident v dalším příspěvku na twitteru. Ve třetím tweetu napsal, že vysušuje bažinu „a bažina se pokouší klást odpor“. „Nebojte se, vyhrajeme!“ dodal.

06.září 2018 v 01:40, příspěvek archivován: 06.září 2018 v 08:07

Does the so-called “Senior Administration Official” really exist, or is it just the Failing New York Times with another phony source? If the GUTLESS anonymous person does indeed exist, the Times must, for National Security purposes, turn him/her over to government at once!

Prezidentova mluvčí Sarah Sandersová v prohlášení nazvala autora článku „zbabělcem“ a vyzvala jej, aby na svou funkci v Trumpově administrativě rezignoval. Anonym se podle mluvčí rozhodl, že „náležitě zvoleného prezidenta Spojených států bude klamat, místo aby ho podporoval“. „Nestaví na první místo zemi, ale staví sebe a své ego nad vůli amerického lidu,“ uvedla Sandersová. List The New York Times vyzvala, aby se prezidentovi omluvil.

Není jasné, zda Bílý dům podnikl nějaké kroky k odhalení totožnosti autora příspěvku, uvedla agentura AP.

mhMartin Hampejs, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...