Operace newyorského policejního sboru (NYPD) byla spuštěna v roce 2003. Policisté v civilu denně sledovali a odposlouchávali muslimy na řadě míst - v knihkupectvích, restauracích či v mešitách, infiltrovali se i mezi muslimské studenty. Vytvářeli pak databáze o tom, kde muslimové žijí, nakupují, pracují, modlí se.
Činili tak i v případech, kdy nic nenasvědčovalo tomu, že by sledovaní muslimové byli spjati s terorismem. Poté, co tajný program odhalila v roce 2011 agentura AP, vzedmula se v USA vlna kritiky a newyorská policie kvůli němu čelila i dvěma federálním soudním žalobám, které podali obhájci lidských práv.
"Tato jednotka rozputala v naší komunitě psychologickou válku. Tyto dokumenty ukazovaly, kde žijeme, mohli nahlížet do našich životů. Narušilo to ducha naší komunity," řekla listu The New York Times Linda Sarsourová z Arabské americké asociace. Na zprávu o rozpuštění kontroverzní jednotky reagovala s povděkem. Podle ní však stále existují obavy, že policie používá informátory, aby se infiltrovala do mešit.
ČTĚTE TAKÉ: |
Policejní metody v New Yorku se mění
Poslední rozhodnutí newyorské policie je podle televize CNN vnímáno jako další známka změn ve fungování nejlidnatějšího amerického města poté, co se úřadu starosty chopil demokrat Bill de Blasio a s ním policejní šéf William Bratton.
"Naše administrativa slíbila Newyorčanům policii, která udrží ulice bezpečné, ale zároveň je bude respektovat a bude férová. Tato reforma je důležitým bodem k uvolnění napětí mezi policií a komunitami, kterým slouží," uvedl de Blasio v úterním prohlášení. Předešlé vedení newyorské policie svůj program hájilo, nicméně už předloni přiznalo, že za posledních šest let program nepřinesl žádná zásadní odhalení týkající se terorismu.
Bill de Blasio, který je prvním starostou z řad demokratů po dvaceti letech vlády republikánských starostů Rudyho Giulianiho a Michaela Bloomberga, už v předvolebním boji sliboval, že zmírní razantní boj proti kriminalitě svých dvou předchůdců. Nutno přiznat, že za jejich éry se v New Yorku značně snížila kriminalita.
Nynějšímu starostovi vadila hlavně policejní praktika zvaná jako Stop and Frisk, která policistům umožňovala zastavit a prohledat kohokoliv bez udání důvodu. Kritizovali ji ochránci lidských práv, jež jí vyčítali, že se zaměřuje hlavně na černochy či hispánce a podle statistik nepřináší valné výsledky.