Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nezletilé migranty z tábora Moria si rozdělí deset evropských zemí. Nejvíce jich přijmou Německo s Francií

Požár v přeplněném uprchlickém táboře Moria. foto: Reuters

Berlín/Praha - Už třetí noc v řadě strávily tisíce obyvatel požárem zničeného uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos pod širým nebem, a to včetně rodin s nemluvňaty a malými dětmi. Přijatelné řešení pro migranty bez střechy nad hlavou je ale zatím stále v nedohlednu. Vláda začala s distribucí stanů, což ale odmítají obyvatelé ostrova, podle nichž se z dočasného tábořiště časem stane trvalé a problém s přetlakem migrantů se bude opakovat. Napsaly o tom v pátek agentury AP a Reuters.
  11:38aktualizováno  15:25

Češka pomáhala v táboře, který lehl popelem: Tíseň tam byla obrovská, opatření proti covidu nešlo dodržovat

„Je to tragická příležitost, aby migranti odjeli... Moria je nestvůrnost,“ řekl Reuters zástupce místní správy Dimitris Kursubas. O definitivní uzavření tábora Moria usiluje podle serveru The Greek Reporter i Stratis Kytelis, starosta správního střediska ostrova, města Mytilini. Podle něj by na ostrově už nemělo dál fungovat žádné přijímací středisko pro migranty.

Tábor Moria byl od 2. září uzavřen, protože se u jednoho z obyvatel prokázala...
Pohled na zbytky uprchlického tábora na řeckém ostrově Lesbos.

Podmínky v táboře Moria dlouhodobě kritizovaly humanitární organizace, které na místě působí. V zařízení původně určeném pro nanejvýš 2750 osob totiž pobývalo téměř 13 000 migrantů, v přeplněném areálu se lidé tísnili v nevyhovujících příbytcích a problém byl i se základní hygienou. Protesty obyvatel se tu konaly i v minulosti, tentokrát ale po sporech ohledně izolace lidí nakažených koronavirem vypukly úmyslně založené požáry, které tábor zdevastovaly.

Lidé od té doby přespávají volně venku, na silnicích nebo dokonce na hřbitově a střeží je policie, protože migranti z tábora jsou kvůli výskytu nákazy v povinné karanténě.

Nedostatek jídla a špatná hygiena

„Máme za sebou tři dny bez jídla a pití. Ty podmínky vážně nejsou dobré,“ řekl agentuře AP migrant z Gambie Freddy Musamba, podle kterého by měla zakročit Evropská unie. „Jsme tu jako opuštěné děti. Zažili jsme věci, o nichž jsme ani nevěděli, že se můžou stát,“ dodal.

„Jsme dva dny na silnici, žádná voda, žádné jídlo, v noci velká zima,“ řekla agentuře Reuters 25letá Afghánka Zohra. „Tři dny tady trpíme, máme žízeň, hlad, nemůžeme si dojít na záchod ani se umýt,“ řekla reportérovi agentury AFP mladá Konžanka Patricia Bobová, která přespává na kusu kartonu i se dvěma dětmi. „Nechceme zůstat v Řecku, chceme se dostat do jiných zemí v severní Evropě. Ani Řekové nás tady nechtějí, tak proč nás drží v nehumánních podmínkách na Lesbu?“, řekla AFP 25letá Afghánka Monira.

Matky s dětmi v řeckém uprchlickém táboře Moira.

Na mnoha místech podle AP migranti zatím poklidně demonstrují a žádají, aby je řecké bezpečnostní složky nechaly projít alespoň směrem k přístavu Mitilini a posléze opustit ostrov.

Řecká vláda ohlásila, že pro migranty zajistila tisíce stanů, aby měli alespoň dočasně kam složit hlavu, a pomoc má poskytnout i trajekt, který kotví v Mytilini. Snaha vládních úředníků ale naráží na odpor místních, kteří vidí v požáru příležitost, jak tábor Moria nadobro uzavřít.

Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos zničil požár, řecká vláda na ostrově vyhlásila mimořádný stav

Agentura DPA uvedla, že řecká vláda chce zřídit dočasný tábor v prostoru cvičné střelnice armády nedaleko Mytilini. Kvůli možné nepřátelské reakci obyvatel a samotných migrantů prý z Atén na Lesbos zamířily policejní posily, k dispozici je i vodní dělo.

Mluvčí vlády ve středu zdůraznil, že žádný z migrantů zatím nesmí ostrov opustit. Výjimku dostaly jen čtyři stovky dětí a mladistvých bez doprovodu, kteří byli letecky evakuováni do severního Řecka. Německý ministr vnitra Horst Seehofer v pátek oznámil, že si je mezi sebe rozdělí deset zemí EU.

Tábor Moria je v karanténě od začátku září, kdy se infekce koronavirem potvrdila u čtyřicetiletého Somálce. Zdravotníci od té doby provedli tisíce testů, nakažených dosud objevili 35.

Požáry v Morii vypukly v úterý a ve středu v rámci protestů proti povinné karanténě. Policie podle deníku Kathimerini vyšetřuje skupiny asi 30 mladých Afghánců, kteří se podle ní na žhářství podíleli a zneužili zmatek během protestů.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...