Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš schvaluje, že migrační balíček neobsahuje povinné kvóty. EU by se přesto měla soustředit na ochranu hranic

Premiér Andrej Babiš. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha - Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Po čtvrtečním jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou to prohlásil český premiér Andrej Babiš.
  8:39aktualizováno  17:31

O podrobnostech návrhu, který dává zemím na výběr, zda přijmou běžence, nebo budou organizovat návraty neúspěšných žadatelů o azyl, bude podle něj Česko s ostatními zeměmi diskutovat. Babiš uvedl, že ČR stejně jako Polsko a Maďarsko hodlá prosazovat posílení ochrany vnějších hranici unie.

Český premiér hovořil s šéfkou unijní exekutivy ve společnosti svých kolegů z Polska a Maďarska Mateusze Morawieckého a Viktora Orbána také o budoucím sedmiletém rozpočtu EU, o fondu na obnovu ekonomik či o koordinaci opatření proti šíření koronaviru.

Tábor Moria byl od 2. září uzavřen, protože se u jednoho z obyvatel prokázala...
Požár zachvátil největší uprchlické zařízení v Řecku podle hasičů krátce po...

Komise ve středu zveřejnila dlouho očekávaný návrh nové azylové a migrační politiky, který počítá s výrazným urychlením azylových procedur a návratů neúspěšných žadatelů. Všechny členské země se podle něj mají solidárně podílet na zvládání migrace, dostanou však na výběr, jestli u sebe přijmou žadatele o azyl nebo se postarají o deportace odmítnutých migrantů.

Babiš absenci kvót vítá

„Pozitivní je, že tam nejsou ty kvóty, to je pro nás velice důležité. Stejně jako možnost jednotlivých členských států, aby solidárně podpořily (země v nouzi), ale aby si vybraly jak,“ prohlásil Babiš po jednání v sídle Evropské komise. Česko, Polsko i Maďarsko dlouhodobě odmítají přijímat uprchlíky a do předchozího systému povinných kvót se nezapojily, čímž podle soudu EU porušily své povinnosti.

Babiš ještě před jednáním hovořil o tom, že Česko s návrhem komise nesouhlasí, neboť se málo soustředí na boj proti pašerákům lidí. Po setkání s šéfkou komise svá slova zmírnil. ČR přitom podle něj nadále hodlá usilovat o větší důraz na ochranu vnějších hranic a bude se snažit, aby EU posuzovala uprchlíky již před jejich cestou do Evropy.

Český premiér přímo neřekl, zda by Praha byla ochotna organizovat návraty migrantů například z Řecka, aby se vyhnula dlouhodobě odmítané variantě přijímání azylantů. Podle návrhu komise by odmítnutí migranti mohli až osm měsíců zůstávat na území států, do nichž přišli a odkud by byli vraceni. Teprve potom by se jich v případě neúspěšné snahy o deportaci musela ujmout organizující země a dočasně je umístit na svém území. „My jsme se vždycky podíleli finančně a budeme se podílet i nadále,“ prohlásil Babiš, podle něhož by Česko nadále preferovalo například finanční podporu afrických zemí či pomoc jihoevropským státům třeba v podobě vysílání policistů.

Kritickým tónem hodnotil po jednání s von der Leyenovou návrh maďarský premiér. „Základní přístup se nezměnil, stále chtějí zvládat migraci, ne zastavovat migranty,“ uvedl Orbán, podle něhož se komise příliš soustředí na to, jak se vyrovnat s běženci, kteří dorazí do Evropy, a ne jak jim v tom lépe zabránit. Zatímco premiéři se shodli, že by unie měla žadatele o azyl posuzovat v takzvaných hotspotech například v severoafrických zemích, EK počítá s tím, že to bude na hranicích evrpských států, kam dorazí. Procedura by se podle návrhu komise měla zkrátit na 12 týdnů, kdežto v současnosti se často vleče mnoho měsíců i několik let.

Do Bruselu ve čtvrtek dorazili pouze tři premiéři visegrádské čtyřky, neboť předseda slovenské vlády Igor Matovič měl jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a svým zastupováním pověřil Babiše. Trio lídrů s šéfkou EK mluvilo i o balíku téměř 1,85 bilionu eur (přes 50 bilionů korun), které si v rámci budoucího rozpočtu a fondu pokrizové pomoci ekonomikám mají mezi sebe rozdělit členské státy. Evropský parlament hrozí, že peníze neschválí, pokud nebude jasně stanovena vazba mezi čerpáním z rozpočtu a respektem k vládě práva, což blokují právě Polsko a Maďarsko. Podle Babiše se šéfka EK o tomto problému zmínila, podrobněji se o něm však nediskutovalo. Naproti tomu hodnotila přípravu národních reformních plánů, podle nichž bude komise peníze z fondu přidělovat. „V tomto jsme byli celkem pochváleni,“ konstatoval Babiš.

Sama von der Leyenová označila téměř 90 minut trvající setkání za „dobrou diskusi“, po níž se s premiéry shodla, že budou na zmíněných tématech dále těsně spolupracovat.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat