Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Lesbu začala po požáru tábora Moria evakuace dětí. Přednost dostanou ty, které byly bez doprovodu

Při požáru nikdo nezemřel, příčina požáru dosud nebyla objasněna, podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při požáru nikdo nezemřel, příčina požáru dosud nebyla objasněna, podle... | foto: Reuters

Atény Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos, který ve středu poničil rozsáhlý požár, opustila skupina asi 400 nezletilých bez doprovodu dospělých. Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek uvedla, že se jich ujme Německo s Francií.

Nezletilí byli letecky evakuováni do severního Řecka. Mluvčí řecké vlády dal najevo, že nikomu jinému úřady ostrov blízko tureckých břehů opustit nepovolí. Přijetí stovky migrantů z tábora nabídlo také Nizozemsko.

Tábor Moria zachvátily plameny nejprve v noci na středu. Podle ministra pro migraci Notise Mitarakise požár založili sami obyvatelé kvůli karanténním požadavkům. Ve středu večer vypukl další požár, který se podařilo hasičům uhasit, ale zničil i to, co z tábora zůstalo po předchozím ohni. I druhý z požárů byl podle řeckých úřadů založen úmyslně. 

„Někteří lidé nerespektují hostitelskou zemi a dokazují, že se nesnaží zajistit si lepší život,“ řekl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Uvedl také, že ti, kdo ohně založili, to udělali, protože si „mysleli, že když podpálí Moriu, dostanou se šmahem z ostrova“. „Neodejdou z něho kvůli požáru,“ dodal.

Nezletilých se ujmou země EU

Merkelová prohlásila, že po dohodě s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se nezletilých společně ujmou Německo a Francie a možná také další země EU. Jak si státy mezi sebe nezletilé běžence rozdělí, ještě nebylo oznámeno. Řecko podle médií o převzetí dalších migrantů nežádá, aby tak nevyvolalo sabotáže i v jiných táborech.

Také Nizozemsko se ve čtvrtek nabídlo, že po požáru přijme stovku migrantů, z toho polovinu nezletilců. „Nizozemská vláda je otevřená žádosti Řecka o přijetí části nezletilých a rodin po strašných událostech v řeckém táboře Moria,“ oznámila náměstkyně nizozemského ministra spravedlnosti Ankie Broekersová-Knolová. „V této mimořádné situaci jsou podle názoru vlády nutné mimořádné kroky,“ uvedla politička.

Například v Rakousku je přijetí migrantů z Řecka předmětem ostrých sporů uvnitř koalice lidovců (ÖVP) a Zelených. Lidovecký ministr vnitra Karl Nehammer prohlásil, že migranti svolní k násilí nesmí mít v Evropě šanci na budoucnost. „Kdo pošlapává naši ochotu pomoci, nemůže v Evropě počítat s ochranou,“ řekl Nehammer.

Naopak rakouský prezident Alexander Van der Bellen, bývalý šéf Zelených, ve čtvrtek na twitteru připomněl „dlouhou a velkou tradici“ Rakouska pomáhat lidem v nouzi a že uprchlíci z Morii a hlavně děti bez rodičů nyní „potřebují naši pomoc“.

Ve čtvrtek ráno se mezi zbytky stanů postavenými za hranicemi hlavního tábora Moria rozhořelo několik menších ohňů, které rozdmýchával silný vítr. Plameny napáchaly nenapravitelné škody a ze stanů zbyly jen pouhé konstrukce stojící mezi ohořelými kmeny olivovníků, popsala agentura AP.

Noc strávily tisíce uprchlíků v polích, na krajích silnic v blízkosti tábora nebo na místním hřbitůvku. Policie zabránila slzným plynem několika mladíkům dostat se do města Mytilini, střediska ostrova Lesbos. Několik uprchlíků na policisty útočilo kamením.

Koronavirus v táboře

V táboře se před požárem u 35 lidí potvrdila nákaza koronavirem a stále panuje obava, že se virus na ostrově začne nekontrolovatelně šířit. Podle agentury DPA se 35 nakažených ještě před požárem ukrylo a mohou nakazit mnoho dalších osob.

Ministerstvo pro migraci uvedlo, že udělá „všechny potřebné kroky k tomu, aby jako první na určených místech získali ubytování zranitelní lidé a rodiny“. Mezitím však skupina místních rozezlených lidí zablokovala silnici vedoucí k táboru a snažila se bránit v přístupu k materiálu potřebnému k vybudování nocleháren.

Tábor byl domovem více než 12 000 lidí z Blízkého východu, Afriky a Asie, kteří uprchli kvůli chudobě a konfliktům ve svých domovských zemích. Kapacitu měl jen pro něco přes 2750 osob a humanitární organizace dlouhodobě upozorňovaly na mizerné podmínky, v jakých tam migranti žijí. Moria slouží jako smutný a ostudný symbol selhání evropské migrační politiky, píše AP.

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas a eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová mají do několika týdnů představit nový pakt pro migraci. Jeho cílem bude ukončit léta sporů ohledně toho, které země mají být zodpovědné za zvládnutí přílivu migrantů a zda jejich partneři mají povinnost jim pomoci.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...