Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Francouzský soud potvrdil tříletý trest pro Sarkozyho, bude nosit náramek

Svět

  9:52
Francouzský odvolací soud potvrdil tříletý trest pro bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho za korupci a obchod s vlivem. Ze tří let je jeden rok nepodmíněný, ten si má bývalý státník odpykat pod dohledem elektronického náramku. Sarkozy se proti verdiktu ještě hodlá odvolat ke kasačnímu soudu.

Stejné tresty si vyslechli i Sarkozyho právník Thierry Herzog a bývalý vysoce postavený soudce Gilbert Azibert. Sarkozy má navíc tříletý zákaz výkonu veřejných funkcí, Herzog se tři roky nesmí věnovat advokacii, píše AFP

Sarkozy se v březnu 2021 stal prvním francouzským prezidentem v novodobé historii, který byl nepodmíněně odsouzen k odnětí svobody za korupci a obchodování s vlivem. Pařížský soud mu uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně.

Kromě Sarkozyho byl v prosinci 2011 odsouzen i nyní již zesnulý exprezident Jacques Chirac, ten ale dostal trest podmíněný. Stejné tresty jako Sarkozymu soud vyměřil také dalším dvěma obžalovaným. Sarkozy se proti verdiktu odvolal a odvolací soud začal věc projednávat loni v prosinci.

Sarkozy, jeho advokát Herzog a bývalý soudce kasačního soudu Azibert mezi sebou podle francouzské justice uzavřeli nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014. Sarkozy a Herzog se podle obvinění od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku.

Sarkozy byl prezidentem v letech 2007 až 2012, na druhé období nebyl zvolen. Sarkozy byl v jiné kauze nezákonného financování předvolební kampaně, v kauze označované Bygmalion (viz níže), odsouzen k dalšímu ročnímu trestu. Rovněž proti tomuto rozsudku se odvolal, odvolací proces bude letos na podzim.

Sarkozy byl obviněn také z toho, že ho v roce 2007 v předvolební kampani nezákonně finančně podpořil režim tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a že výměnou za politické protislužby přijímal úplatky od bohatých podnikatelů. Národní finanční prokuratura (PNF) ve čtvrtek navrhla poslat k soudu i tuto kauzu, z korupce viní 13 lidí včetně Sarkozyho.

Kauzy Nicolase Sarkozyho

BYGMALION

  • V kauze označované Bygmalion čelí podezření z ilegálního financování své kampaně v roce 2012. Prokuratura ho viní, že překročil zákonem stanovený strop 22,5 milionu eur, když za svoji kampaň utratil téměř 43 milionů eur (nyní asi 1,01 miliardy Kč). Ve snaze zakrýt porušení zákona organizátoři kampaně začlenili pomocí falešných faktur nepovolené prostředky do nákladů Sarkozyho strany Svaz pro lidové hnutí, předchůdkyně nynějších Republikánů.
  • Soudní proces začal 20. května 2021, Sarkozy v polovině června před soudem popřel, že by se dopustil něčeho nezákonného. Společnost Bygmalion, která se na financování kampaně podílela, již dříve podvody přiznala. Na konci září 2021 Sakozyho odsoudili k ročnímu trest vězení; podle soudu si mohl trest odpykat doma s elektronickým náramkem. Bývalý prezident se odvolal, odvolací soud by měl začít letos 8. listopadu.

PODPORA REŽIMU MUAMMADA KADDAFÍHO

  • Sarkozy byl obviněn také z toho, že ho v roce 2007 během předvolební kampaně nezákonně finančně podpořil režim tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího že výměnou za politické protislužby přijímal úplatky od bohatých podnikatelů. Informace o tom poprvé zveřejnil v roce 2012 zpravodajský server Mediapart. Podle něj Kaddáfího režim v roce 2006 přistoupil na financování Sarkozyho kampaně ve výši 50 milionů eur (v dnešním kurzu 1,18 miliardy Kč). Server své informace doložil dokumentem, jehož autorem byl údajně bývalý šéf libyjských zpravodajských služeb a exministr zahraničí Músá Kúsa, jenž nyní žije v exilu. Sarkozy dokument označuje za podvrh.
  • V říjnu 2020 byl Sarkozy v této kauze obviněn ze „zločinného spolčení“. Začátkem listopadu 2020 nastal překvapivý obrat, když jeden z hlavních svědků prokuratury, francouzsko-libanonský podnikatel Ziad Takieddine, prohlásil, že exprezident nikdy žádné financování z Libye nezískal. Předchozí výpovědi v opačném smyslu podle podnikatele překroutil vyšetřovací soudce. Podle prokuratury by měl prezident kvůli této kauze nyní znovu stanout před soudem.

KORUPCE A OBCHODOVÁNÍ S VLIVEM

  • Exprezident také čelí obvinění, že se snažil v roce 2014 ovlivňovat soudce, který se kauze libyjského financování věnoval. Podle obžaloby pověřil svého právníka a přítele Thierryho Herzoga, aby získal tajné informace od soudce kasačního soudu Gilberta Aziberta, který se zabýval kauzou financování Sarkozyho kampaně z roku 2007. Azibertovi prezident údajně výměnou za informace nabídl lukrativní post v Monaku. Na věc se přišlo díky odposlechům telefonních hovorů. V roce 2018 byl Sarkozy obviněn z pasivní korupce, zakrývání zpronevěry veřejných prostředků a z nezákonného financování kampaně.
  • Soudní líčení v této kauze začalo 23. listopadu 2020, skončilo 10. prosince 2020. Na začátku března 2021 soud uznal Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Exprezident se tak stal prvním prezidentem v novodobé francouzské historii odsouzeným nepodmíněně do vězení (kromě něj byl v prosinci 2011 odsouzen i již zesnulý Jacques Chirac, ten ale dostal trest podmíněný). Rovněž proti tomuto rozsudku se Sarkozy odvolal. Odvolací soud začal vloni v prosinci a dnes by měl vynést rozsudek.

DALŠÍ VYŠETŘOVÁNÍ

  • Sarkozy byl rovněž obviněn z toho, že v době, kdy byl ve funkci, používal veřejné prostředky k úhradě svých osobních výdajů, včetně dovolených a drahého oblečení.
  • V roce 2020 byl Sarkozy shledán vinným z pokusu o podplacení soudce výměnou za informace o případu, který byl proti němu veden. V rámci vyšetřování bylo rovněž zjištěno, že Sarkozy nezákonně odposlouchával telefonické rozhovory soudce a jeho právníka.
  • Národní finanční prokuratura (PNF) také v lednu 2021 oznámila, že Sarkozyho vyšetřuje v souvislosti s jeho poradenskou činností v Rusku.
Autoři: ,

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...