Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Kanadě zemřelo kvůli extrémnímu vedru už přes 130 lidí, teploty se blíží 50 stupňům

Svět

  7:39aktualizováno  16:52
Ottawa - Kanadská policie zaznamenala ve Vancouveru a okolí přes stovku náhlých úmrtí, která podle ní souvisejí s bezprecedentní vlnou veder na jihozápadě Kanady a na severozápadě Spojených států. Kanadská meteorologická služba v úterý třetí den v řadě naměřila nový teplotní rekord - v obci Lytton teplota dosáhla 49,5 stupně Celsia.

Před zdravotními komplikacemi kvůli horku varovalo také kanadské ministerstvo životního prostředí, obyvatele Britské Kolumbie zároveň ohrožuje dvojice lesních požárů.

Kanadská policie uvedla, že ve Vancouveru a okolních městech zaznamenala od pátku, kdy zde vedra začala, 134 náhlých úmrtí. „Vancouver nikdy nezažil takové vedro a bohužel kvůli tomu umírají desítky lidí,“ uvedl policejní mluvčí. Nárůst úmrtí od pátku potvrdily i zdravotnické úřady. Mezi lidmi, kteří náhle zemřeli, je hodně seniorů a osob s předchozími zdravotními problémy, kteří patří mezi rizikové skupiny. V obvyklých dnech jsou náhlých úmrtí jednotky.

Obyvatele Vancouveru vedra vykázala také do oblíbeného městského parku Davida...
Kanadu zasáhla vlna veder.

Náhlá úmrtí hlásí také úřady na severozápadě USA, kde rovněž panují velmi vysoké teploty. V úterý to platilo především pro východní části států Washington a Oregon a západ státu Idaho, zatímco v místech blíže pobřeží jako v Portlandu či Seattlu se ochlazovalo. Americká Národní meteorologická služba (NWS) předběžně informovala o maximech ve vnitrozemí nad 43 stupni Celsia. Na stanici v obci Omak údajně padl přes 90 let starý rekord, když tam v úterý naměřili přibližně 47 stupňů.

V Kanadě se třetím dnem po sobě přepisoval absolutní národní rekord. V Lyttonu severovýchodně od Vancouveru teploměr ukázal přes 49,5 stupně Celsia, přičemž některá média včetně BBC uvádí hodnotu 49,6 stupně. Tomuto měření předcházelo nedělní maximum v podobě 46,6 stupňů a pondělních 47,9. Až do uplynulého víkendu země nikdy nezaznamenala teplotu nad 45 stupni Celsia, v úterý ale tuto hranici pokořilo hned několik stanic v Britské Kolumbii.

„Je to něco nesnesitelného,“ řekla o víkendu listu The Globe and Mail obyvatelka Lyttonu Meghan Fandrichová. Snaží se prý nechodit ven a kvůli vedru se bojí byť jen otevřít dveře svého domu. Dodala, že svou pětiletou dceru poslala k příbuzným žijícím blíž k pobřeží, kde byla situace lepší.

Kanadské ministerstvo životního prostředí kvůli horku vydalo na zbytek týdne výstrahy pro značnou část země od Britské Kolumbie až po Manitobu. Odrazuje od venkovních aktivit během nejteplejších částí dne a vyzývá obyvatele, aby se měli na pozoru před příznaky kolapsu z vedra, nenechávali děti či zvířata ve vozidlech a udržovali kontakt se staršími lidmi ve svém okolí. Podle ministerstva situaci zhoršuje to, že vysoké teploty přetrvávají i v noci.

Komunity ve zmíněných částech Kanady a USA nejsou na aktuální podmínky připravené, jelikož teploty okolo 40 stupňů Celsia jsou zde naprostou vzácností. Podle expertů lze v důsledku klimatických změn očekávat zvýšení frekvence podobných epizod, nicméně spojovat jakýkoli jednotlivý jev s globálním oteplováním je složité, vysvětluje zpravodajský web BBC.

„Vlny veder jsou častější a intenzivnější, protože koncentrace skleníkových plynů v atmosféře vede k růstu teplot na celém světě,“ uvedla Světová meteorologická organizace (WMO).

Aktuální podmínky na americkém severozápadě a jihozápadě Kanady jsou výsledkem vzniku „tepelného dómu“, který média popisují jako zónu s vysokým tlakem vzduchu sahající od americké Kalifornie až po polární oblasti. Kromě varování před samotnými vysokými teplotami přichází z oblasti také výstrahy ohledně bouřek a bleskových záplav.

Společně s vedry se na mnoha místech objevují lesní požáry. V Britské Kolumbii v úterý zuřily minimálně dva, z nichž jeden se podle The Globe and Mail rozšířil na území o ploše asi 50 čtverečních kilometrů. Na západě Kanady panovalo v důsledku horkého a suchého počasí extrémní riziko požárů.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...