Středa 18. září 2024, svátek má Kryštof
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kanadské peklo: teplota vystoupala na 47,9 stupně. To se děje jednou za několik tisíc let, říkají experti

Svět

  7:56aktualizováno  8:20
Washington - Kanada zaznamenala v pondělí nový teplotní rekord, když v obci Lytton severovýchodně od Vancouveru vystoupala rtuť teploměru na 47,9 stupně Celsia. Překonána tak byla víkendová hodnota 46,1 stupně. Do nynější vlny veder bylo kanadským rekordem 45 stupňů z roku 1937, uvedla agentura AFP. Rekordní teploty naměřili také ve městech Portland a Seattle na americkém severozápadě.

Vlna veder na severozápadě USA a jihozápadě Kanady si kromě jiného vyžádala uzavření škol a center, kde se očkovalo proti covidu-19. V místních obchodech jsou vyprodané přenosné klimatizační jednotky a ventilátory, města proto otevřela pro občany klimatizovaná chladicí centra, kam si mohou přijít od veder dočasně odpočinout.

Kanaďané vyrazili k vodě.
Letní osvěžení.

V Portlandu, který je nejlidnatějším městem amerického státu Oregon, se již v neděli dostala teplota přes 44 stupňů Celsia a v pondělí odpoledne na tamním letišti naměřili 46,1 stupně Celsia. Seattle ve státě Washington zaregistroval v pondělí teplotu 41,6 stupně. V obou případech se jedná o nejvyšší hodnoty od roku 1940, kdy se začaly vést záznamy.

V Seattlu je přitom průměrná teplota v červnu 19 stupňů Celsia. „Když je 21 stupňů, tak je pěkný den, všichni jsou venku v kraťasech a tričkách, ale tohle už je absurdní,“ řekl AFP jeden z místních obyvatel. Dodal, že si připadá, jako by byl na poušti.

Česko zažilo pekelný den, rekord padl na 40 místech. Vlna veder ale nekončí, v neděli má být ještě tepleji

„Vleklá, nebezpečná historická vlna veder bude pokračovat celý tento týden,“ uvedly kanadské vládní úřady, které vydaly varování pro provincie Britská Kolumbie a Alberta a také pro část provincie Saskatchewan, část Severozápadního území a Yukonu. Takto dlouho trvající extrémní vedra jsou přitom podle expertů velice nebezpečná pro zdraví obyvatel.

Vzhledem k vysokým teplotám spojeným s intenzivním suchem již v USA vypuklo také několik požárů. Ohnisko nazvané „Lava Fire“ na pomezí Kalifornie a Oregonu se například rozšířilo již na plochu asi 600 hektarů, hasiči jej mají zatím pod kontrolou jen asi z 20 procent. Úřady již nařídily evakuaci asi 10 000 místních obyvatel a uzavřely téměř 50kilometrový úsek mezistátní silnice. Region je rovněž známý pěstováním marihuany, podle místních médií tam nyní oheň ohrožuje několik tisíc polí s konopím.

Intenzita nynějších veder je podle meteorologů listu The Washington Post tak statisticky vzácná, že ji lze v průměru očekávat jen jednou za několik tisíc let. „Ale klimatické změny vyvolané lidmi učinily tento typ výjimečných událostí pravděpodobnějším,“ dodávají.

Podle klimatologa Nicka Bonda z Washingtonské univerzity sice hrají změny klimatu v současné situaci svou roli, nicméně pouze sekundární. V první řadě se podle něj jedná o vzácný meteorologický jev, který je však v důsledku klimatických změn ještě intenzivnější.

Autor:

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
REGIONÁLNÍ MANAŽER - Plzeň

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Plzeňský kraj