Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Bukurešti přes 200 lidí protestovalo kvůli smrti Roma po policejním zákroku v Teplicích

Protestující v rumunské Bukurešti se sešli, aby uctili památku zesnulého Roma Stanislava Tomáše. foto: ČTK

Bukurešť - Nejméně 200 lidí se sešlo před českým velvyslanectvím v rumunském hlavním městě Bukurešti, aby protestovali proti policejnímu zákroku v Teplicích, po němž zemřel Rom. Českou policii obvinili z rasismu, informovala agentura AP.
  21:04aktualizováno  21:22

Amatérské video ze zásahu 19. června podle AP zachycuje české policisty, jak při zatýkání několik minut klečí muži z Teplic na krku. Rom později zemřel při převozu do nemocnice.

Nemám důvod zpochybňovat výsledky prověrky zákroku proti muži v Teplicích, řekl prezident Zeman

Policie vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítla. Pitva zemřelého podle ní neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin a zemřel na selhání srdce. Oficiální vyšetřování nadále probíhá.

Dnešní demonstrace v Bukurešti se zúčastnily alespoň dvě stovky rumunských Romů, z nichž někteří na sobě měli trika s nápisem „Rasismus zabíjí“. Jedním z požadavků protestujících bylo nezávislé prošetření mužovy smrti.

„Jeden z našich (...) byl brutálně zabit policií. Je to důkaz, že existuje brutalita proti Romům,“ řekl Banu Ionut Alin z nevládní organizace Aresel. „Důvod, proč jsme dnes vyšli do ulic, je ten, že tento institucionalizovaný rasismus je přítomen čím dál víc. Je to rostoucí trend extremistického přístupu vůči romské komunitě,“ řekl Alin. „Je nás hodně, máme sílu a budeme se stavět na odpor proti všemu, abychom odpověděli na institucionální rasismus,“ dodal.

Rada Evropy uvedla, že mnoho Romů v Evropské unii je „obětí předsudků a sociálního vyloučení“ navzdory antidiskriminačním zákonům. Také tato organizace již dříve vyzvala Česko k nezávislému vyšetření případu.

‚Pojďte nás zabít.‘ V Teplicích se sešly stovky lidí kvůli zesnulému Romovi, na místě byli těžkooděnci

Od smrti Roma před deseti dny se konaly smuteční akce či protesty v řadě dalších zemích, naposledy o víkendu ve Vídni a Londýně. Mnozí, včetně rumunských médií, přirovnávají úmrtí teplického Roma ke smrti amerického černocha George Floyda, která loni vyvolala mohutnou protestní vlnu ve Spojených státech a dalších zemích.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...