Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Barvoslepá justice. Smrt z Teplic svědčí pro kamery u policistů

Názory

  8:00
Praha - Případ muže, jenž v sobotu zemřel po policejním zákroku, vyvolává emoce. Byl Rom, kdežto policisté bílí, tudíž emoce míří jasným směrem. Způsobila jeho smrt intoxikace a souhra okolností, nebo rasismus policie? Není ten mrtvý českým Georgem Floydem?

Policejní zákrok na romského muže v Teplicích. foto: YouTube

Leckomu ty otázky přijdou přepjaté. Případ se vyšetřuje, proběhla soudní pitva a dosud není nic zpochybněno. Leč otázky žijí a provokují výroky. Můžeme si o nich myslet leccos. Třeba o výrocích premiéra Babiše, ministra vnitra Hamáčka nebo policejního prezidenta Švejdara, kteří se za policii plně postavili. 

Svíčky zapálené v ulici U Hřiště v Teplicích na místě, kde zemřel v sanitce...
Svíčky zapálené v ulici U Hřiště v Teplicích na místě, kde zemřel v sanitce...

Či o stanovisku Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, jež chce po Babišovi a Hamáčkovi, aby poskytli záruky, že výsledky vyšetřování povedou „k uklidnění situace a obnovení důvěry“. Je možné předem zaručit uklidnění situace? Nebo o výzvě Rady Evropy, jež pár dnů po startu vyšetřování žádá bezodkladné, důkladné a nezávislé vyšetření.

Ač výsledky neznáme, lze říci, že může-li něco systémově pomoci, není to plošná obhajoba policie, ale maximální transparentnost. Ať stát zpřístupní výsledky pitvy, ať se inspiruje v zahraniční a zavede povinné kamery na tělech zasahujících policistů – právě pro případ pozdější konfrontace faktů.

Česká justice i policie musí působit důvěryhodně a rasově barvoslepě. Abychom se vyhnuli trendům z USA či Francie, kde rasová barvoslepost skomírá. Kde kongresmanka Watersová přijela do Minneapolisu k soudu s policistou, jenž zabil George Floyda, a davu řekla, že nepadne-li rozsudek o vině, budeme bojovat za spravedlnost na ulici. Je to zastrašování poroty i ukázka společenského tlaku na vinu. Francie zase doložila tlak na nevinu pro příslušníka „té správné menšiny“. 

Kabili Traoré vyhodil z balkonu Židovku za výkřiků Alláhu akbar, ale byl uznán za nepříčetného, neboť byl v marihuanovém rauši. Tyto případy jsou protipólem rasově barvoslepé justice. Dělejme vše – včetně kamer na tělech policistů – pro to, abychom barvoslepou justici uchovali.