Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výtržník v Teplicích zemřel v sanitce po zpacifikování policií. Pitva ale vyloučila, že by šlo o českého ‚Floyda‘

Česko

  14:39aktualizováno  18:22
Teplice - V Teplicích se v sobotu odehrál policejní zákrok, který skončil smrtí. Předcházelo tomu výtržnictví, k němuž pořádková jednotka vyjela. Na místě našla ležícího muže, který posléze na policisty zaútočil škrábanci a kousanci. Ti proti útočníkovi použili donucovací prostředky a na zemi ho spoutali.

Policejní zákrok na romského muže v Teplicích. foto: YouTube

Konflikt natočil jeden ze svědků události, a protože agresor posléze zemřel, na sociálních sítích začali zatýkaného výtržníka přirovnávat k romskému Georgi Floydovi.  Nařízený soudní pitva ale vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem. Pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, řekl mluvčí policie Daniel Vítek. Lékař už dříve uvedl, že příčinou smrti zřejmě bylo předávkování.

Důvodem příjezdu byla potyčka

Horké víkendové odpoledne se v jedné z teplických ulic proměnilo v horor. Policejní hlídka dostala hlášku o potyčce a výtržnictví dvou mladých mužů, a tak se okamžitě vydala na místo. Vzhledem k agresivitě jednoho ze zúčastněných následně museli policisté přikročit k donucovacím prostředkům.

Floyd má nově velkou sochu, v Newarku sedí na lavičce. Poslouží jako připomínka výzev k rasové spravedlnosti

„Po příjezdu hlídky na místo našli policisté na zemi ležet muže bez trička, který měl zjevná zranění. Jakmile se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance, jednoho kolegu pokousal,“ uvedla Policie ČR v oficiálním prohlášení o průběhu incidentu.

Podle očitých svědků i záběrů z videa si jeden z policistů sedl zadrženému na nohy a další mu klečel na ramenou a krku. Jakmile se vzpouzející muž uklidnil, policisté sevření uvolnili a zavolali sanitku. „V té ale muž následně zemřel,“ řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Rakouský rasista? Severní Makedonie žádá trest pro Arnautovice, UEFA zahájila řízení

Okamžitě se tak vyrojily spekulace o tom, že smrt romského muže způsobil policejní zákrok. A mnozí policejní akci připodobnili k smrti George Floyda. Některé z nich citoval server Romea. „Vrchol brutality,“ okomentoval video ředitel organizace RomanoNet Michal Miko. „Romský Floyd dneska v Teplicích!“ uvedl Michal Mižigár, romista a student historie.

Policie se však proti nařčením ohradila. Muž totiž byl údajně pod vlivem omamných látek. „Lékař konstatoval jako předběžnou příčinu úmrtí předávkování drogami, k objasnění přesné příčiny smrti byla nařízena soudní pitva. Další okolnosti celého případu nyní prověřují kriminalisté a pracovníci odboru vnitřní kontroly,“ prohlásil poručík Daniel Vítek z Policie ČR.

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat