Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rada Evropy žádá bezodkladné vyšetřování smrti Roma v Teplicích. Případu si všímají světový tisk i aktivisté

Česko

  14:41aktualizováno  16:00
Praha/Londýn/Berlín - Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy. Podle RE jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Případu si také všímají světová média i skupiny aktivistů. Nejčastěji citují paralelu s případem černocha George Floyda, který zemřel v USA poté, co mu policista dlouhé minuty klečel na krku.

Policejní zákrok na romského muže v Teplicích. foto: YouTube

Řada zdrojů také připojuje amatérské video z policejního zásahu. Je z něj patrné, že se muž vzpíral a křičel a policisté proti němu použili donucovací prostředky. Podle serveru Romea.cz policista několik minut klečel zadrženému Romovi na krku. Policie popřela, že by metoda znehybnění muže vedla k jeho smrti. Pitva vyloučila souvislost mezi úmrtím a policejním zákrokem, muž byl zřejmě pod vlivem drog a příčinou smrti patrně bylo předávkování.

Romové v Teplicích zapalovali svíčky na místě, kde po policejním zásahu zemřel mladý muž

Zpravodajský server The Guardian se spojil s Jozefem Mikerem, aktivistou a představitelem české romské komunity. „Lidé mi řekli, že se dotyčný jmenoval Stanislav a bylo mu asi 40 let. Žil na ulici, ale pracoval jako člen ochranky v nedalekém supermarketu. Když viděl jiného muže ničit auto, snažil se zasáhnout, ale pak přijela policie a strhli ho na zem, protože si mysleli, že je to on. Vytvořili jsme na místě pomníček, aby lidé věděli, co se stalo. Tohle by nemělo projít bez povšimnutí,“ dodal Miker.

Svíčky zapálené v ulici U Hřiště v Teplicích na místě, kde zemřel v sanitce...
Svíčky zapálené v ulici U Hřiště v Teplicích na místě, kde zemřel v sanitce...

The Guardian také cituje komentáře z internetu k videu z mužovy smrti: „Policejní brutalita skončila smrtí mladého romského muže v Teplicích v České republice. Kéž tento romský George Floyd odpočívá v pokoji.“

Něco se musí změnit, říkají aktivisté

Zpravodajský server BBC News v této souvislosti připomněl, že v Evropě žije deset až 12 milionů Romů; tvoří tak největší etnickou menšinu na kontinentu, která je ale nejvíce odsouvána na okraj společnosti.

Odhadem dva miliony Romů žijí v Rumunsku, 700 000 v Bulharsku, 500 000 v Maďarsku, 450 000 na Slovensku a 300 000 v České republice. Podle průzkumů 41 procent z nich během posledních pěti let zažilo diskriminaci a 62 procent romských dětí a mládeže se nevzdělává, neučí ani není zaměstnáno, dodala BBC.

Hlasy aktivistů, kteří ve videonahrávce policisty klečícího na zádech muže vidí paralelu se smrtí George Floyda, přetiskl také americký list The Washington Post. „Zástupci a zastánci romské komunity v České republice uvedli, že muž byl Rom, a jeho smrt přirovnali ke smrti Floyda - černocha, jehož poslední okamžiky života pod kolenem bílého policisty na ulici Minneapolisu zachycené na videonahrávce obletěly celý svět.“

Výtržník v Teplicích zemřel v sanitce po zpacifikování policií. Pitva ale vyloučila, že by šlo o českého ‚Floyda‘

Floydova smrt vyvolala celosvětové protestní hnutí proti rasismu a policejní brutalitě včetně demonstrací v České republice, připomněl The Washington Post.

„Jako česká Romka jsem naštvaná, smutná a vyděšená. Něco se musí změnit,“ řekla listu The Washington Post Mariana Gombárová, která pracuje pro organizaci Romano Lav. „Jsem nesmírně rozhořčená, že se tohle dál děje naší komunitě.“

Nicu Ion, první britský romský radní, který v květnu vyhrál volby v Newcastlu, řekl listu The London Economic, že na videonahrávce z Teplic vidí „šokující podobnost s tragickou smrtí George Floyda“. „Použití síly se zdá být velmi disproporční, vzhledem k tomu, že oběť čelila početní převaze policejních sil,“ dodal.

Německý zpravodajský server Deutsche Welle ocitoval prohlášení romského aktivisty Michala Mižigára, že jde o „vrchol brutality“. Připojil také prohlášení české policie, která popřela, že by metoda znehybnění muže vedla k jeho smrti. Podle policie byl „agresivní“ muž pod vlivem metamfetaminu a zemřel v sanitce cestou do nemocnice, napsala Deutsche Welle.

„Mladý romský muž Stanislav Tomáš zemřel v českém městě Teplice poté, co mu policie klekla na krk podobným způsobem, jaký vedl k loňské smrti George Floyda ve Spojených státech,“ uvedl v prohlášení zaslaném ČTK úřad Romské iniciativy v Berlíně.

Důkladné vyšetření

„Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu,“ uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

„Romové jsou největší menšinou v Evropě a Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti,“ zdůraznil dále mluvčí organizace, která mimo jiné usiluje o udržování a rozvoj základních lidských práv a svobod.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!