Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Romové v Teplicích zapalovali svíčky na místě, kde po policejním zásahu zemřel mladý muž

Svíčky zapálené v ulici U Hřiště v Teplicích na místě, kde zemřel v sanitce muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem. foto: ČTK

Teplice - Na místo v Teplicích, kde v sobotu v sanitce zemřel muž, proti němuž předtím zasahovala policie, od odpoledne přicházejí stovky lidí. Někteří přijeli i ze zahraničí. Zapalovali svíčky a k pietnímu místu pokládali květiny. Zhruba ve čtvrt na sedm večer se začal dav pomalu rozcházet. V ulici U Hřiště, kde se incident stal, panuje klid. Policie sešlost sledovala.
  19:46

Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem, muž byl zřejmě pod vlivem drog. Lékař už dříve uvedl, že příčinou smrti zřejmě bylo předávkování drogami.

Na sociálních sítích se objevilo amatérské video z policejního zásahu. Je z něj patrné, že se muž vzpíral a křičel a policisté proti němu použili donucovací prostředky. Podle serveru Romea.cz zasahující policista několik minut klečel zadrženému Romovi na krku. Případ se dál prověřuje.

Někteří příchozí z místa vysílali celý den živé přenosy na sociální sítě a vyzývali v nich ostatní, aby se k pietě přidali. „I když je to klidné, mně se to shromáždění nelíbí. Je to naplánované na sobotu, tohle je spontánní,“ řekl lidskoprávní poradce a zakladatel Česko-romského sdružení Konexe Jozef Miker. Doplnil, že nesouhlasí s tím, že lidé mluví do megafonu a vyjadřují různé názory, protože se některé nevztahují k incidentu.

Svíčky zapálené v ulici U Hřiště v Teplicích na místě, kde zemřel v sanitce...
Svíčky zapálené v ulici U Hřiště v Teplicích na místě, kde zemřel v sanitce...

V sobotu se má v Teplicích od 14 hodin konat pietní vzpomínka, demonstraci chce Miker svolat v příštím týdnu. „Chceme udělat příští týden demonstraci před policejní stanicí,“ řekl. Od policie podle něj šlo o nepřiměřený zákrok. „Ať dělal, co dělal, samozřejmě neuznávám drogy a podobně, ale pokud je to lidský život, mělo by se s ním zacházet šetrně,“ dodal.

Tuto středu pořádá organizace Autonomní akce ve středu v Praze na Prokopově náměstí od 18 hodin "demonstraci proti policejní brutalitě“. Uvedla to na svém webu.

Ke spontánnímu pietnímu místu v Teplicích dorazili i příchozí ze Slovenska nebo z Belgie. Jeden z přítomných David Mezei odhadl, že zapálit svíčku přišlo více než 500 lidí. „Je to klidná pietní akce s tím, že každý v klidu vyjadřuje svůj názor,“ popsal shromáždění Mezei, který na místo většinu lidí prostřednictvím sociálních sítí svolal. „My Romové jsme hodně citliví v takových věcech. Nás to zasahuje a mrzí nás to. Všichni na tom videu jsme viděli, že tomu člověku bylo ublíženo, a my jsme neviděli důvod k tomu, aby ten člověk umřel,“ řekl Mezei.

Policie v pondělí uvedla, že policisté v sobotu odpoledne zasahovali v Teplicích kvůli potyčce dvou mužů. Zveřejnili video, kde muži poškozují cizí auta. Když na místo přijela hlídka, ležel jeden z nich na zemi a byl zraněný. Muž byl agresivní a jednoho ze zasahujících policistů pokousal. Policisté použili donucovací prostředky a podle mluvčího přivolali sanitku. „V sanitce následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce,“ uvedl v pondělí mluvčí policie Daniel Vítek.

Odpoledne přišla uctít památku i sestra zemřelého. Podle Mezeie uvedla, že na videu zveřejněném policií není její bratr.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí večer na Twitteru napsal, že zasahující policisté mají jeho plnou podporu. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ napsal Hamáček.

Autor: