Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hamáček znovu podpořil policisty ohledně zásahu v Teplicích. Případ je ve standardním šetření

Jan Hamáček po mimořádném jednání sněmovny. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu policistům. Věc vyšetřuje odbor vnitřní kontroly policie, řekl na dotaz ČTK. Rom po policejním zákroku zemřel v sanitce, Rada Evropy ve středu vyzvala k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti.
  16:17

„Celá věc je v šetření odboru vnitřní kontroly policie, nicméně za mě platí mé prohlášení a vyjádření podpory zasahujícím policistům,“ uvedl Hamáček po zveřejnění výzvy Rady Evropy. Na doplňující dotaz, zda se případu věnuje zvýšená pozornost, odpověděl, že se vede standardní šetření.

V Teplicích zemřel v sobotu v sanitce muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Soudní pitva podle policie vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem. Pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, řekl v pondělí ČTK mluvčí policie Daniel Vítek. Lékař už dříve uvedl, že příčinou smrti zřejmě bylo předávkování.

Na sociálních sítích se objevilo amatérské video z policejního zásahu. Je z něj patrné, že se muž vzpíral a křičel a policisté proti němu použili donucovací prostředky. Podle serveru Romea.cz zasahující policista několik minut klečel zadrženému Romovi na krku. Případ se dál prověřuje. Podle Rady Evropy jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

Hamáček už v pondělí večer na twitteru napsal, že zasahující policisté mají jeho plnou podporu. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ uvedl.

V Praze se ve středu v souvislosti s případem večer koná demonstrace proti policejní brutalitě. Pořádá ji skupina Autonomní Akce.

Úmrtí prověří zástupkyně ombudsmana

Policejním zásahem v Teplicích se bude zabývat zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Zaměří se na přiměřenost použití donucovacích prostředků, uvedla ve středu Šimůnková v rozhovoru pro romskou internetovou televizi Romea TV. K důslednému vyšetření vyzvala i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. 

„Po zhlédnutí videa z teplického zákroku a po přečtení všech dostupných informací jsem se rozhodla využít své kompetence a své působnosti, kterou mám na základě zákona o veřejném ochránci práv v oblasti Policie České republiky, a rozhodla jsem se, že zahájím šetření z vlastní iniciativy. Šetření bude zaměřeno na přiměřenost použití donucovacích prostředků při tom teplickém zákroku,“ uvedla zástupkyně ombudsmana.

Případ začne prověřovat v nejbližších dnech. Kdy budou známé výsledky, bude podle ní také záležet na tom, jak rychle policie poskytne příslušné materiály. „Mohou to být týdny, mohou to být i měsíce. Já jsem vázána povinností mlčenlivosti do doby skončení toho případu a prošetření celé věci, ale pokusím se, aby to bylo co nejrychleji,“ dodala v romské televizi Šimůnková.

Autor: