Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hamáček znovu podpořil policisty ohledně zásahu v Teplicích. Případ je ve standardním šetření

Jan Hamáček po mimořádném jednání sněmovny. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu policistům. Věc vyšetřuje odbor vnitřní kontroly policie, řekl na dotaz ČTK. Rom po policejním zákroku zemřel v sanitce, Rada Evropy ve středu vyzvala k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti.
  16:17

„Celá věc je v šetření odboru vnitřní kontroly policie, nicméně za mě platí mé prohlášení a vyjádření podpory zasahujícím policistům,“ uvedl Hamáček po zveřejnění výzvy Rady Evropy. Na doplňující dotaz, zda se případu věnuje zvýšená pozornost, odpověděl, že se vede standardní šetření.

Rada Evropy žádá bezodkladné vyšetřování smrti Roma v Teplicích. Případu si všímají světový tisk i aktivisté

V Teplicích zemřel v sobotu v sanitce muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Soudní pitva podle policie vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem. Pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, řekl v pondělí ČTK mluvčí policie Daniel Vítek. Lékař už dříve uvedl, že příčinou smrti zřejmě bylo předávkování.

Na sociálních sítích se objevilo amatérské video z policejního zásahu. Je z něj patrné, že se muž vzpíral a křičel a policisté proti němu použili donucovací prostředky. Podle serveru Romea.cz zasahující policista několik minut klečel zadrženému Romovi na krku. Případ se dál prověřuje. Podle Rady Evropy jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

Hamáček už v pondělí večer na twitteru napsal, že zasahující policisté mají jeho plnou podporu. „Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ uvedl.

Romové v Teplicích zapalovali svíčky na místě, kde po policejním zásahu zemřel mladý muž

V Praze se ve středu v souvislosti s případem večer koná demonstrace proti policejní brutalitě. Pořádá ji skupina Autonomní Akce.

Úmrtí prověří zástupkyně ombudsmana

Policejním zásahem v Teplicích se bude zabývat zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Zaměří se na přiměřenost použití donucovacích prostředků, uvedla ve středu Šimůnková v rozhovoru pro romskou internetovou televizi Romea TV. K důslednému vyšetření vyzvala i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. 

Floyd má nově velkou sochu, v Newarku sedí na lavičce. Poslouží jako připomínka výzev k rasové spravedlnosti

„Po zhlédnutí videa z teplického zákroku a po přečtení všech dostupných informací jsem se rozhodla využít své kompetence a své působnosti, kterou mám na základě zákona o veřejném ochránci práv v oblasti Policie České republiky, a rozhodla jsem se, že zahájím šetření z vlastní iniciativy. Šetření bude zaměřeno na přiměřenost použití donucovacích prostředků při tom teplickém zákroku,“ uvedla zástupkyně ombudsmana.

Případ začne prověřovat v nejbližších dnech. Kdy budou známé výsledky, bude podle ní také záležet na tom, jak rychle policie poskytne příslušné materiály. „Mohou to být týdny, mohou to být i měsíce. Já jsem vázána povinností mlčenlivosti do doby skončení toho případu a prošetření celé věci, ale pokusím se, aby to bylo co nejrychleji,“ dodala v romské televizi Šimůnková.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat