21. března 2018 22:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nizozemci v referendu podpořili shromažďování informací o občanech

Nizozemsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemsko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

AMSTERODAM Nizozemské bezpečnostní složky zřejmě dostanou oprávnění k rozsáhlému shromažďování tajně získaných informací o občanech. Příslušný zákon ve středu v nezávazném referendu podpořila těsná většina hlasujících, vyplývá z ankety mezi hlasujícími, o níž informovala agentura Reuters.

Konečné výsledky budou známy nejspíš až ve čtvrtek. Konzervativní předseda vlády Mark Rutte již dříve řekl, že je vezme vážně.

Takzvaný „odposlechový zákon“ by nizozemským tajným službám umožnil masové sledování lidí na internetu. Parlament návrh schválil loni v červenci, kritizovalo ho ale mnoho aktivistů, politiků a mediálních společností. Následně přes 384 000 občanů podpořilo petici pro vypsání referenda, k čemuž stačilo 300 000 hlasů.

Odpůrci zákona tvrdí, že nevinní civilisté se dostanou do hledáčku zpravodajských služeb. Vláda oponuje, že rozšířené pravomoci jsou nezbytné k ochraně národní bezpečnosti.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
DELPHI DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz