Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protest nizozemských farmářů se zvrhl v násilí, policisté stříleli na traktor

Svět

  16:21
V násilí se změnily v nizozemské severní provincii Frísko protesty proti vládní ekologické politice. Policisté stříleli na traktor a následně zadrželi tři demonstranty. Jedním z nich byl i šestnáctiletý chlapec, který traktor řídil.

Událost se stala v úterý večer. Policie na svém Twitteru uvedla, že reagovala na hrozivou situaci, kdy se farmáři snažili protlačit přes blokádu na dálnici a najížděli svými vozidly do policistů.

„Byl zasažen traktor, který od nehody ujel a krátce poté byl zastaven na Jousterweg. Tři podezřelí byli zatčeni. Nikdo nebyl zraněn. Silnice je v současné době kvůli vyšetřování uzavřena,“ vysvětlila policie s tím, že ještě předtím několikrát varovně vystřelila.

Demonstrující farmáři zpomalují provoz na dálnici poblíž Venlo v jižním Nizozemsku. (4. července 2022)

Interní vyšetřovatel nizozemské vlády uvedl, že se událostmi bude podrobně zabývat.

Řidičem zasaženého traktoru byl 16letý chlapec, napsala místní média. Podle všeho je mladík stále ve vazbě, jeho totožnost policie zatím nepotvrdila. Před stanici mezitím dorazilo několik farmářů a žádají jeho propuštění.

Mladíkova matka popírá, že by její syn najížděl do strážníků. „Chtěl to objet, přes násep. Opravdu nechápu, proč na traktor stříleli. A když střílíte, proč ne na pneumatiky? Díra po kulce je u kabiny, mohl být mrtvý,“ upozornila žena.

Farmářům se nelíbí plány na snížení emisí

Desítky tisíc farmářů protestují v Nizozemsku od začátku týdne. Blokují silnice, distribuční centra supermarketů či pálí slámu. V některých obchodech tak dochází zboží.

Farmářům se nelíbí vládní plány na snížení emisí dusíku, které vláda představila minulý měsíc. Vláda požaduje, aby farmáři používali méně hnojiv a snižovali stavy dobytka, což by mohlo některé farmy donutit k uzavření.

Nizozemská vláda chce do roku 2030 snížit emise oxidu dusíku a čpavku, které produkují zejména hospodářská zvířata, až o 50 procent. Farmáři argumentují, že jsou nespravedlivým terčem a není jim dána žádná perspektiva pro jejich budoucnost.

Poslankyně Caroline van der Plasová kvůli stupňujícím se protestům vyzvala k „nouzové debatě“ s nizozemským premiérem Markem Ruttem a ministryní spravedlnosti a bezpečnosti Dilan Yeşilgöz Zegeriusovou.

Předchozí protesty přitom nebyly nijak centrálně organizovány, šlo o neukázněné demonstrace před domy politiků a zákonodárců.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat