Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Aktivisté se lepili k dálnici v Haagu. Policie je vystříkala vodními děly

Protest aktivistů z Extinction Rebellion na dálnici A12 v Haagu. Policie byla donucena nasadit i vodní děla. (27. května 2023) foto: Profimedia.cz

Policie během sobotních protestů v Haagu zadržela stovky klimatických aktivistů. Ti už posedmé blokovali úsek dálnice A12 nedaleko sídel nizozemského parlamentu a vlády. Podle médií byla mezi zadrženými i herečka Carice van Houtenová, známá například ze seriálu Hra o trůny.
  21:16

Organizace Extinction Rebellion chtěla sobotní akcí dát najevo svůj nesouhlas s vedením energetické politiky vlády. Podle odhadů se akce zúčastnilo více než 3000 lidí. Policie uvedla, že stovky demonstrantů musela ze silnice odvést do přistavených autobusů. Někteří z protestujících se k sobě navzájem připoutali.

Podle nizozemských médií byla mezi zadrženými i herečka Carice van Houtenová, která si zahrála v populárním seriálu Hra o trůny a ztvárnila také jednu z hlavních rolí v česko-slovenském filmu Skleněný pokoj. Šestačtyřicetiletá herečka byla součástí skupiny aktivistů blokujících dálniční úsek Utrechtsebaan na protest proti nizozemským dotacím na fosilní paliva.

Policie, která k rozehnání aktivistů použila vodní děla, odpoledne na Twitteru potvrdila, že přistoupila k zatýkání. Dohromady zatkla 1 579 aktivistů, z nichž 40 bude i trestně stíháno.

Van Houtenová předtím na Instagramu sdílela video, kterým potvrdila svou přítomnost na akci a také to, že byla odvedena do jednoho z autobusů najatých k evakuaci zadržených. Podle agentury AFP se protestních akcí účastní i několik dalších nizozemských celebrit.

Policie nasadila vodní děla ve snaze zabránit demonstrantům v blokádě dálničního úseku. Policisté přitom dnes zasáhli dříve než při předchozích protestech Extinction Rebellion. Haagská radnice demonstranty předem varovala, že blokování rychlostní silnice je zakázané.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

19. května 2023

Autoři: ,